Nejednou odpovídám na otázku, kde brát chuť do života, rodiny, do práce s lidmi. Někdy dostáváme rady, že člověk potřebuje změnu, novou výzvu, novou hru, aby vyběhl z rutiny a získal zase motivaci. A tak se cestou změny mnozí z nás vydáme. Abychom ve finále zpozorovali, že někteří neustále hledáme TU práci snů, TOHO ideálního partnera, ale při tom střídání nevypadáme spokojeně. Na druhé straně se podívejme na práci chirurga. Operuje srdce desítky let, dělá v podstatě stále to samé dokola a nemám potřebu dělat něco jiného, aby získal novou motivaci, jiskru. On ji stále má.
Co je tedy za tím, zda mě daná oblast života bude nebo nebude dlouhodobě bavit? Protože změna očividně není univerzální řešení na motivaci.
U některých lidí je změna dokonce jiným slovem pro útěk. Někdy je to útěk před celým životem. S velmi nízkou pravděpodobností, že nyní už to bude to pravé. Protože po prvotním nadšení to zpravidla rychle opadne, jako mockrát předtím.

Klíčem k chuti do života, k motivaci, není změna. Klíčem je moje ochota a schopnost VYTVÁŘET ZÁJEM. Zájem o svou práci, o svou rodinu. Protože ať už chceme nebo ne, tak velkou část našeho života tvoří rutinní a opakující se věci. A pokud znovu a znovu nedokážeme vytvářet zájem o přípravu porady, o vykonání účetní závěrky nebo o společnou procházku s partnerem po ulici, ve které bydlíme již 20 let, tak naše motivace rychle opadá.
Ve skutečnosti, ale neupadá má motivace. Je to má ochota, která chybí. Ochota zajímat se o to, co mám teď a tady před sebou.

Pokud někdo není schopen či ochoten stabilně vytvářet zájem, je úplně jedno, zda zůstane ve staré hře nebo půjde do nové. Spokojenost nenajde. Život je dlouhý maraton, ne krátkodobý sprint.

Přeji Vám krásné léto a mnoho skutečného zájmu o život okolo sebe!

Pěkný den,

Rastislav Zachar
majitel společnosti Business Success, spol. s r.o.