Musíme si pomáhat

V posledních dnech naši pozornost hodně zaměstnávají zprávy o povodních. I někteří z nás bydlí v oblastech, které byly dost postiženy, a není to vždy příjemný pohled na domy či lidi v okolí. Před dvěma dny jsem se setkal s jedním ze sousedů, stáli jsme u nich na zahradě, a mně se podařilo během naší komunikace mu postupně vnuknout myšlenku, co by mohl dále tvořit a jakým směrem se vydat, včetně opatření. Ve svých myšlenkách do toho zapojil i své děti a na jeho tvář se postupně začal vracet úsměv, úleva. Říkal mi, že dva dny jen stál a díval se na to všechno kolem. praha povodeň 2013

Nechci na tomto místě příliš mudrovat. Vím, že někteří lidé utrpěli opravdu velké škody, někteří opakovaně, a není to pro ně vůbec jednoduché. Jediné, co chci na tomto místě komunikovat je to, že pokud chcete lidem kolem sebe pomoci, zkuste následující čtyři kroky:

– Pokud je třeba, poslechněte si je, se skutečným zájmem. Nechte je komunikovat to, co komunikovat potřebují, aby to dostali ze sebe ven.

– Trpělivě a opakovaně směřujte jejich pozornost na jakékoliv tvoření, budoucnost. Trpělivě a opakovaně je zde velmi důležité. Je to zpravidla proces, ne minutová akce.

– Udržujte sebe i své lidi ve skupině ve svižném pohybu více než standardně (to může být i údržba, úklid, studium, pokud se právě teď nedá produkovat či obchodovat). Nenechte je posedávat, uvažovat či diskutovat „nad tím vším“.

– Angažujte sebe i své okolí v pomoci těm, kteří to potřebují (věnujte nějaké prostředky, fyzicky pomozte, …).

Tyto čtyři body mohou pomoci snadněji projít podobné situace v životě. Těm, jež to postihlo, i těm, kteří se na to musí dívat. Je to hlavně o dávání pozornosti směrem ven, o produkci a o pomoci. Tyto faktory jsou nesmírně terapeutické.

Pojďme do toho!

Rastislav Zachar Business SuccessRastislav Zachar

 

Následující záložky mění níže uvedený obsah.
Ing. Rastislav Zachar

Ing. Rastislav Zachar

Majitel společnosti v Business Success s.r.o.
Od roku 1995 se věnuji budování skupin a přednášení hlavně v oblasti managementu. Mým hlavním cílem je dávat podnikatelům, majitelům firem, manažerům i lidem kolem nich náměty, inspiraci, chuť do života a energii do dalšího tvoření.
Ing. Rastislav Zachar

Nejnovější příspěvky autora Ing. Rastislav Zachar (zobrazit všechny)

© 2000 - 2018 Business Success, spol. s r.o.