Nejednou slýchám od lidí v okolí, že je jejich práce únavná, že to už začíná být stereotyp, že by rádi dělali něco jiného. Dokonce jsem se sám přistihl, že téma „nové hry“ na seminářích přednáším dost opatrně, abych nespustil u účastníků lavinu, že už člověk měl dávno dělat něco jiného.

Samozřejmě člověk se musí dívat dopředu, čeho by mohl dosáhnout a ta tom není nic špatného. Ale změna a „nová hra“ nemohou být jediným zdrojem jeho štěstí. Pokud by tomu tak bylo, potom bychom všichni museli měnit práci či rodinu možná i jednou za dva roky.

To staré je už přeci okoukané…

Když se podívám okolo sebe, nejednou vyrovnaní a vcelku i spokojení lidé (se svým životem) jsou ti, kteří svoji práci vykonávají už celé roky – jako obchodníci, lidé z výroby nebo pracovníci v administrativě. Jak to tedy potom je, když se neustále snažím hledat nové věci a ne a ne se usadit a někdo, kdo má už dlouhé roky svoje místo v práci či doma vypadá spokojeně?

Neustálá touha a hlad po změně a nových věcech způsobí, že ve finále nebude člověk spokojený. Není možné v životě dosáhnout takového stavu, který by nám umožnil mít jen nové  a lákavé věci. To se jednoduše dosáhnout nedá a ani snaha o to není úplně zdravá. Pokud chce člověk být skutečně v životě spokojený, měl by být schopný si naplno užívat každý nový okamžik té jisté věci, která se k němu v životě opakovaně vrací (telefonát, meeting, připravený doklad, odvezené zboží, večeře s rodinou, …). Jestliže si nedokáže naplno užívat nové a nové situace, které jsou podobné těm starým, pak má problém s aktuálním prožíváním štěstí a radosti. V životě se věci zkrátka opakují.

Víte, co mají společné člověk, který 20 let úspěšně řídí, obchoduje či řeší finance, chirurg s 30 roky praxe, Karel Gott, Jaromír Jágr a stabilní rodina? Každou znovu se opakující životní situaci prožívají a vychutnávají si ji, jako už možná milionkrát předtím, vždy v nové jednotce času. Bylo by možná velmi zajímavé zjistit, kolikrát za ty roky Karel Gott zpíval „Kávu si osladím“, kolik kliků udělal Jaromír Jágr nebo kolikrát obchodník „veterán“ jednal s klientem. A vždy si to dokázali užít.

Přeji nám všem nejen hodně nového tvoření a výzev, ale i radost z toho, co musíme dělat opakovaně.

Rastislav Zachar

Líbil se vám článek? Sdílejte ho na Facebooku!

 

tipy pro váš úspěch_business success_rastislav zachar_henry ford