1. Úvod
  2. /
  3. Nezařazené
  4. /
  5. 5 největších chyb v...

 

Vedoucí pracovník je někdo, kdo má za úkol přivést svůj tým k požadovaným výsledkům. Ne vždy se to však daří a pro řadu lidí je práce na vedoucí pozici trápením. Co je toho příčinou?

Dobrá komunikace je základem úspěchu v každé oblasti života. Podstatou komunikace je předávání myšlenek, informací. Tedy – komunikace není mluvení. Abychom mohli hovořit o komunikaci, musí dojít k předání informace.

 

Pokud je někdo vedoucím pracovníkem, je význam správné komunikace zásadní. Na co si dát pozor?

 

1.     Nejasně formulovaná sdělení

Než začnete svým lidem něco vysvětlovat nebo jim zadávat úkoly, buďte si jistí, že máte vše jasně a srozumitelně zformulováno. Tak, aby vám mohli pohodlně porozumět. Vaše sdělení musí obsahovat slova a věci, kterým oni mohou pohodlně porozumět. Možná si říkáte, že když vám někdo nerozumí, zeptá se. Skutečnost je bohužel taková, že většina lidí se nezeptá a tváří se, že rozumí.

 

2.     Nepozornost

Ještě před tím, než začněte vaše informace sdělovat, dejte vaši plnou pozornost těm, ke kterým budete mluvit. A stejně tak se ujistěte, že oni plně vnímají vás. Toto vytvoří komunikační kanál, bez kterého komunikace selhává, předávané informace nedorazí k příjemcům. Tento kanál musí být „zapnutý“ po celou dobu předávání informací.

 

3.     Nezřetelná komunikace

Hovořte jasně a zřetelně, s jistotou. Tak, aby každé vaše slovo s jistotou došlo k vašim posluchačům. Je to hodně důležité, protože řada lidí se nezeptá, když vás neslyší nebo když vám nerozuměla.

 

4.     Nesprávně pochopili

Ujistěte se, že vám vaši lidé plně porozuměli, že správně pochopili to, co jste jim řekli. Klidně si to ověřte. Stává se, že lidé slyšeli a jasně rozuměli tomu, co jste říkali. Ale pochopili to nesprávně. A protože ani nevědí, že nepochopili, nezeptají se. Za správné pochopení předávaných informací zodpovídá ten, kdo je předává!

 

5.     Nedostali potvrzení

Když vám váš člověk něco řekne, vždy mu dejte jasně najevo, že jste slyšeli a rozuměli. Udělejte to slovně, pokývněte hlavou, jakkoli. Ale on musí dostat vaši zpětnou vazbu. Tomu říkáme POTVRZENÍ. Je to jako na poště: podáte doporučený dopis a dostanete potvrzení o tom, že jste jej na poštu předali.

Potvrzení dá druhé straně informaci, že komunikace proběhla a je to hotovo. Pokud potvrzení nedorazí, je tam nejistota, často to vede k podrážděnosti, pocitu neúcty, arogance apod. A hodně to kazí vztahy mezi lidmi.

 

PRAKTICKÝ TIP: Pokud se vám práce s lidmi nedaří, jak byste chtěli, projděte si uvedených pět nejčastějších chyb a zjistěte, které z nich děláte, a odstraňte je. Nehledejte chybu nejdříve u vašich lidí, začněte u sebe.

 

Máte chuť a odvahu posunout své komunikační schopnosti na vyšší úroveň? Přihlaste se na náš komunikační trénink! Více informací najdete zde.