1. Úvod
  2. /
  3. Nezařazené
  4. /
  5. Tlak nechceme, ale nadšení...

Pravidelně dostáváme otázku, jak se udržovat v dobrém stavu a na co si dávat pozor, abychom jako jednotlivci či jako skupiny prosperovali nejen hmotně, ale i mentálně. Faktem je, že život kolem nás přináší s sebou hodně výzev, kterým je třeba čelit. Někdy také dokáže zamíchat kartami a změnit aktuální rozestavení pozic na šachovnici během jednoho okamžiku tak, že se nestačíme divit. Tak to v životě chodí, což nám generuje různé míry tlaku a stresu.

 

Na druhé straně podíváme-li se kolem sebe, zjistíme, že upadat začínají ty skupiny či jednotlivci, kteří už stresy nezažívají, tlaky zvládat nemusí ani nemají nic, nad čím by museli důsledně přemýšlet, aby přežili. Dostali se v životě do stavu jistoty, kde je pro ně všechno příliš známé, předvídatelné a vcelku jednoduché.

A tady máme před sebou jeden zajímavý paradox. Na jedné straně si mnohdy stěžujeme na stresy a tlaky, na straně druhé jednou z největších věcí, kterou můžeme mentálně trpět, je nedostatek vzrušení a akce v životě. Jak z tohoto paradoxu ven?

 

Mně fungují tři kroky:

1. Doporučuji držet se staré známé pravdy: nasazení v životě vždy bylo, je a taky zůstane základním pevným bodem, který si je třeba dokola připomínat. Nezáleží na tom, jak dobře jsou nakreslené organizační tabule, dominujícím faktorem bude vždy tvrdá realita skutečné produkce. To rozhodne i o vztazích a emocích v týmu.

Co dnes dokončíme? Co překonáme? Co je naše meta, hra na dnešní den, týden, měsíc? Když chcete mít hodnotný život, těchto a podobných otázek se opravdu držte. Jestliže nedáváte jasné cíle a kvóty, výsledkem bude měkký, líný život plný bídy pro všechny.

 

2. Dívejte se na oblasti, kde nejdete do potřebné akce nebo do akce jdete a není z toho žádný výsledek. Protože právě tam vzniká velké množství nežádoucího stresu a frustrace. Odpovědí na daný stav je neuhýbat před problémy, které vás cestou za plněním vašich cílů z bodu jedna čekají, ale osvojit si způsoby, jak dané problémy zvládat. Jednoduše zjistěte, co se o tom potřebujete ještě naučit a naučte se to. Když chcete od stroje výkon, musí mít i dobré mazání.

 

3. Pokud se vám něco podaří zvládnout díky tomu, že jste zabrali, oslavte svůj úspěch naplno, užijte si ho, dejte si odměnu. To je naprosto v pořádku. Ale nenahraďte tento zasloužený lokální požitek za pocit štěstí, který jste získali tím, že jste zabrali a zvítězili. Požitek na konci vašeho vítězství je pouze třešnička na dortu za dobře odvedenou práci a za ochotu hledat cesty vpřed.

 

Přeji vám v životě hodně toho správného vzrušení z dosahování vašich cílů.

 

Zajímá vás více tipů jak si udržet energii a chuť do práce i v těžších časech? Máme pro vás jedinečný workshop!