1. Úvod
  2. /
  3. Nezařazené
  4. /
  5. Máte v hlavě „diskotéku“?

V posledních měsících mi někteří klienti při našich setkáních říkají, že je pro ně stále náročnější „vypnout“. Mnohdy zmiňují, že neustále musí na něco myslet, často kvůli tomu i špatně spí a celkově je pro ně horší soustředit se. Někdy takový stav může připomínat situaci, kdy jsme pro prohýřené noci ulehli do postele a stále nám v hlavě doznívaly zvuky nebo slova písní, které jsme ten večer, často ve velkém hluku, slyšeli. Obvykle však druhý den bylo vše poměrně v pohodě a „diskotéka“ v hlavě ustala. Ovšem „diskotéka“, kterou rozjíždí naše myšlenky, často jen tak nekončí.

 

Potřeba neustále nad něčím přemýšlet se nepromítá jen do potíží se spánkem. Pokud se například řízneme, nechtěně bouchneme dveřmi nebo se lekneme, tohle vše je následek, že nejsme pozorností v místě, kde se nacházíme nebo u práce, kterou děláme. Místo toho řešíme v hlavě buď minulost nebo budoucnost. Nedostatek pozornosti může vést i k vážným nehodám na silnici nebo k jiným nepříjemným událostem.

Někteří manažeři mi říkají, že někdy začnou číst jeden mail a než ho dočtou a vyřídí, tak si otevřenou další, který má třeba naléhavější znění předmětu nebo je od důležité osoby. A než tento mail dočtou, tak někdy začnou volat kolegovi, protože si na něco důležitého právě vzpomněli. Již jsem i viděl v diářích manažerů, že mají v jednom termínu naplánované i 3 schůzky. Že se nedají stihnout, je všem jasné. Důvodů být neustále pod vnitřním tlakem nebo stále v hlavě něco řešit, je tak během dne obrovské množství.

Nelze říct, že by se horší schopnost soustředit se, týkala jen starších generací. Nesoustředěnost lze pozorovat i u mladších lidí a to někdy ještě intensivněji. A mnohdy se přidá k nesoustředěnosti i netrpělivost, pokud něco trvá déle než se plánovalo nebo je třeba opakovat něco stále dokola, než se dostaneme k potřebnému výsledku. Opakovat něco tolikrát, kolikrát je třeba a nerozčílit se u toho, to je pro řadu lidí v současné době velkým „oříškem“. Přitom hlavní rozdíl mezi úspěšným a neúspěšným člověkem je ten, že úspěšný vytrval.

Tedy vytrvalost a schopnost se soustředit, mají zásadní vliv na naší efektivitu, vnitřní pohodu a dosahování vytýčených cílů.

Co tedy dělat, abychom nemuseli užívat žádné medikamenty, alkohol a jiné „uspávače“ myšlenek ?

Nezapomínejte na sebe

Kvalitně jezte, mějte dostatek prostoru na spánek, užívejte vitamíny. Místo sezení u televize se jděte projít, zacvičit, prostě se dejte do pohybu. Mnoho vedoucích pracovníků tyto základní věci velice opomíjí. Dobrý na uvolnění mentálního napětí je vitamin B1 nebo-li Thiamin, který je volně v prodeji.

Vědomě se snažte dokončovat věci co nejrychleji

Když rozděláte nějakou práci, neodcházejte od ní, dokud není dokončená. Dokončete nejdříve rozdělaný mail a až potom přejděte k dalšímu. Když nemůžete rozdělanou práci ihned dokončit, naplánujte si, kdy budete pokračovat. Napište si to do diáře, na svůj „to do list“, nebo alespoň na kus papíru. Ať na to nemusíte myslet.

Užívejte si přítomnost

Když pijete kávu, vnímejte její chuť a vůni. Když se dostanete na hezké místo, vnímejte barvy, vůně, zvuky. Nepřemýšlejte v tu chvíli například nad tím, kde načerpáte benzin nebo jestli v hotelu budou opravdu vědět o vaší rezervaci. Není vždy jednoduché takové myšlenky vytěsnit, ale postupně se to lze naučit. Vše je jen o tom, kolikrát to uděláme.

Komunikujte

Je dobré mít někoho, s kým se můžete podělit, když máte špatný den. Někdo na Vás „vyjede“ nebo se nepovede důležitá věc. Je dobré to komunikovat. Často od druhého stačí, když bude naslouchat a následně za komunikaci poděkuje. I to může pomoci uvolnit emoce a trochu uklidnit myšlenky.

Pracujte na sobě

Dnes existuje mnoho technik, které pomáhají člověku se vnitřně zklidnit, získat větší duševní pohodu a „vypnout“. I taková cvičení máte možnost absolvovat, když se přihlásíte na komunikační trénink u naší společnosti. Ona totiž schopnost se soustředit, být vnitřně klidný, trpělivý a umět naslouchat, zásadním způsobem ovlivňuje i kvalitu naší komunikace a schopnost více zvládat vlastní emoce i emoce druhého účastníka rozhovoru. Vše se dá natrénovat a lze tak získat opravdovou schopnost užívat si přítomnost a dostat své myšlenky pod kontrolu.

 

Mít čistou hlavu je jeden ze základních předpokladů dobré komunikace a vztahů. Jak na to? Přijďte si natrénovat tyto základy na náš kurz komunikace!