1. Úvod
  2. /
  3. Management blog
  4. /
  5. Kdy už jen motivace...

Motivace je termín, který denně používáme snad všichni. Je to alfa a omega toho, co děláme a čím se v našem životě a práci zabýváme. Bez ní bychom jen stěží dosáhli stanovených cílů a vizí. Existují ale situace, kdy už motivace sama o sobě ke skvělé produkci a vysokým výkonům nestačí.

 

Práce na sobě se vyplácí

 

Schopnosti lidí mají své limity, a i když je skvělé, že pracovníka bez schopností práce skutečně baví, nebude to fungovat. Proč? Motivační programy, které mají podpořit výkonnost, bez tréninku a vzdělání možná vaše podřízené potěší, ale s produkcí se obvykle nestane nic. Pokud jste dobrým manažerem, definujete lidem produkční kvóty a dostáváte je splněné. Nicméně pokud skutečně vyžadujete na maximum, máte tým na hranici jeho schopností. Další posun výkonů směrem vzhůru se již motivací nevyřeší, je třeba pracovat na schopnostech každého z členů týmu.

 

Opakování, matka moudrosti

 

Pokud jste někdy viděli při práci skutečného profesionála, všimli jste si možná vysoké míry jistoty při každém pohybu, efektivního pořadí činností při jeho práci, rychlosti práce a minima chyb. Většina lidí, pokud je necháte cokoli opakovat znovu a znovu dokola, se stovkami opakovaných stejných pohybů dostane do stavu, že najde nejefektivnější cestu, jak dospět k požadovanému výsledku rychle a bezchybně. Příkladem mohou být tréninky sportovců. Ve sportu kouč vysvětlí základní pravidla a předá rady, jak a co má jeho svěřenec dělat. Následují stovky a tisíce opakování, než se z nejdůležitějších pohybů stane podvědomá, velmi efektivní rutina.

 

Důvěra je základ

 

Dalším prvkem, který se motivací nemůže podařit nahradit, je čestnost a integrita pracovníků. Když svým lidem nemůžete důvěřovat, pokud musí něco tajit nebo se věnují jiným aktivitám v pracovní době bez vašeho vědomí, nemůžete se na ně spolehnout. Nejsou transparentní, jejich akce nejsou předvídatelné a ve chvílích, kdy je potřebujete nejvíce, u vás nebudou kvůli jiným důvodům. Zrádce, byť motivovaný a výkonný, zůstává zrádcem. Přes všechno, o čem se vás bude snažit ujistit a přesvědčit, je to člověk na útěku před sebou samým, a dokud se svým skutkům nepostaví čelem a nenapraví je, nemůžete s ním počítat.

 

Možná jste zažili spolupráci s někým, u koho jste časem zjistili, že není korektní. Možná to na začátku vypadalo slibně, ale časem se situace změnila a pravděpodobně jste litovali, že jste neuposlechli své vnitřní tušení. Lákavé zkratky bývají těmi nejdelšími cestami vůbec.