1. Úvod
  2. /
  3. Nezařazené
  4. /
  5. Máte v týmu „remcala“?...

Z hlediska řízení lidí a produktivity existují dva typy remcalů.

 

Kdy remcal není až takový problém?

 

Prvním typem je člověk, který remcá tehdy, když mu něco nebo někdo brání v produkci. Nemá materiál, čeká na podklady ke své práci, nebo přesně neví, co má právě teď dělat, protože mu to nikdo pořádně neřekl. Tak chodí po firmě, brblá a navenek otravuje atmosféru. Tento typ nespokojence pro vás ve skutečnosti není až takovým problémem. Je to typ člověka, který velkou část své pozornosti orientuje na finální výstup své práce, na její výsledek, a někdy může být až podrážděný, když se mu v tom brání.

Nemějte mu za zlé tento v podstatě jednoduchý způsob uvažování. Naopak, je to jedna z jeho nejcennějších pracovních deviz. On chce jednoduše naplno pracovat.

Co s takovým člověkem? Když máte možnost, dopřejte mu nějaký komunikační trénink, aby podobné stresové situace lépe zvládal. Ale v první řadě zorganizujte jeho okolí tak, aby ho zbytečně nebrzdilo. Získáte tím spokojeného a efektivního pracovníka.

 

Průšvih v týmu

 

Pak je tu ještě druhý typ nespokojence. Je to člověk, který projevuje svou nevoli tehdy, když produkovat má. Nebo když od něj chcete fakta o jeho výkonech, fakta o tom, co dnes předvedl, jeho jasný plán na další den či týden. A z dotehdy možná příjemného člověka máte najednou před sebou nevrlý chladný kus ledu, který na vás kouká, jako kdybyste mu zabili matku. Jdete k jádru věci a je problém.

Co s tímto remcalem? Moje rada je jednoduchá. Neustupujte ani o milimetr a vyžadujte produkci ještě preciznější, dokud ho remcání nepřejde a dokud nepochopí, že s tímto přístupem a nevýkonností u vás nepochodí. Nemusíte na něj být hrubí ani hluční, buďte pouze jasní. Tento typ remcala si totiž plete tlak šéfa na produkci s tím, „že ho v práci válcuje, dusí a nenechá svobodně dýchat“.

Je ale velký rozdíl mezi vyžadováním potřebných výsledků a sekýrováním zaměstnanců. Schopní pracovníci toto rozlišují bez nejmenších problémů, ti méně schopní budou vůči svému šéfovi v nepřetržitém vnitřním protestu, dokud nepochopí, nebo neopustí palubu.

 

Praktický tip

 

S ohledem na produkci starostlivě rozlišujte tyto dva typy remcalů. Na zvýšení své jistoty si můžete udělat jedno malé cvičení. Napište si jména pěti lidí kolem sebe, kteří za poslední období remcali, a reálně analyzujte, proč tomu tak bylo. Remcali proto, že pracovat nemohli, nebo proto, že pracovat museli? Po zodpovězení této jednoduché otázky bude jasno, kdo patří do jaké skupiny.