1. Úvod
  2. /
  3. Management blog
  4. /
  5. Máte ve firmě kouzelné...

Co kdybyste ve firmě mohli kouzlit? Jen si to představte: nastoupí nový člověk. Stávající zaměstnanci jsou za to rádi a vítají nováčka s otevřenou náručí. Nikdo nemá pocit, že by nováček pro něj znamenal práci navíc, nebo nějakou zátěž. Nikdo nemá v hlavě ani stín pochybnosti. Neexistují žádná „ach jo, to zase celý týden nic neudělám, než mu to všechno vysvětlím“. A když už rozvíjíme tu fantazii, tak pojďme ještě trochu dál. Co kdyby se personalista, nebo člověk zodpovědný za onboarding nového člověka na celý ten vstupní zaškolovací maraton těšil? Vidíte, jak celý vzdělávací proces mají zainteresované osoby úsměv na tváři?

Co kdyby nováček měsíce netápal a neptal se všech okolo na to, co má dělat a během pár dnů a týdnů byl nejen zorientovaný ve firmě, ale už by zvládal i část své práce. Co kdyby hned po prvních dnech měli všichni, včetně nadřízeného jistotu, že výběr byl dobrý a nováček je skutečně ten správný člověk na danou práci. A to celé by nebyly jen dojmy, ale fakta a konkrétní výstupy.

Co kdyby…

 

 

Možná by to vážně bylo kouzlo. Ovšem existuje minimálně jedna věc, která se takovému kouzlu výrazně přibližuje. A je to naprosto reálná záležitost. Je to něco, co může použít firma o 5 lidech, tak firma stonásobně větší. Je to klobouk. Nyní nemyslím pokrývku hlavy, přestože v minulosti taková pokrývka hlavy, klobouky, skutečně určovala, kdo je kdo. Jsou oblasti, kde se s tím setkáváme i dnes, tedy to, co má člověk na hlavě určuje jeho pracovní pozici. Třeba pokrývka hlavy pro šéfkuchaře je naprosto nezaměnitelná. Zpět k meritu věci, tedy kouzlu.

Klobouk dává nováčkovi přesná pravidla, postupy, návody na jeho práci. Ať je použita písemná forma, natočené video nebo audionahrávka, vždy jde o to ukázat, jak se co dělá. Nejenže tím šetříte čas lidí, kteří musí jinak nováčkovi vše vysvětlovat znovu a znovu a znovu. Klobouk také dává nováčkovi přesný popis toho, co a s kým má řešit. Jaké má pravomoce, dokonce i to, co přesně se od něj očekává, jaký má být výsledek jeho práce, co je v pořádku a co už ne.

V neposlední řadě je součástí takového popisu práce i postup, který nováčka provede zaškolovacím procesem s minimální nutností zapojit ostatní pracovníky. Sepsat nebo sestavit takový klobouk nemusí být někdy úplně jednoduchá práce. Na druhé straně však stojí přínos takto investovaného času a ten je skutečně k nezaplacení, zvlášť pokud skutečně potřebujete nové lidi a chcete-li, aby se rychle zapracovali a pomohli stávajícímu týmu, firmě a kolegům.

Jak na to? Už i pouhý popis práce, kterou má nováček vykonávat je krokem ke zlepšení. Klobouk je ovšem mnohem komplexnější a propracovanější.

Zajímá vás, jak na to? Rezervujte si místo na kurzu.