1. Úvod
  2. /
  3. Nezařazené
  4. /
  5. Může schopné a šikovné...

Vedení chytrých a schopných lidí je jedním ze základních úkolů pro ty, kteří se už někam dostali a chtějí skupinu, kterou řídí, posouvat dál. Pokusím se na tomto místě dát pár praktických rad a hledisek, které můžete při řízení této kategorie lidí použít.

 

Schopnost by měla jít ruku v ruce se zodpovědností

První věc, kterou si je třeba u schopných lidí uvědomit, je fakt, že tito lidé jsou opravdu schopní, nejednou všeho… Jednoduše v sobě mají sílu buldozeru a nasazují ji naplno. Otázka je, jakým směrem. Doporučuji si o tomto fenoménu se svými top lidmi otevřeně a bez zábran popovídat. Nejednou při tom na vás vyvalí oči. Je více než vhodné, aby si obě strany byly tohoto faktu plně vědomy a vzali za něho osobní zodpovědnost. Není problém mít ohromnou sílu, pokud si ji člověk uvědomuje a používá s rozumem.

 

Jasná pravidla a vztahy

Ano, schopní lidé bývají někdy náročnější povahy. Proto pokud možno, dejte jim komunikační trénink, aby vztahy s okolím zvládali snadněji. Ale hlavně jejich okolí jasně zorganizujte tak, aby nebyli brzděni. Oni musí cítit, že za ně kopete, že je chráníte, že jim s plnou silou pomáháte uvolňovat cestu ke cvalu, který je jim přirozený. Pokud něco neběží, jak má, bez zbytečných řečí to efektivně zvládněte. Vidět takový přístup je pro schopného člověka dost na to, aby si svého šéfa vážil a naplno pracoval dál. Vytvořte jasná pravidla a vztahy a nechte v takto definovaném prostoru svým nejlepším lidem volné ruce, aby mohli ukázat, co v nich opravdu je.

 

Ocenění jako součást motivace

Produktivní lidé bývají často citliví na to, že si jejich výsledků někdo všímá a oceňuje je. Kopou kolem sebe či padají do apatie v prostředí, kde tomu tak není a kde panuje rovnostářství. Dávejte jim proto zaslouženou pozornost, dokumentujte a veřejně oceňujte jejich přínos. Jejich nadprůměrnou produkci bohatě odměňujte. Tehdy vidí, že jsou u správného šéfa. Také pokud chcete do skupiny prosazovat nové věci, jděte v prvním kole za těmito lidmi, osobně s nimi komunikujte a dejte jim možnost se k navrhovaným změnám vyjádřit v předstihu. Kromě cenných spojenců nejednou získáte také další hodnotné postřehy.

 

Ani „hvězda“ si nemůže dovolit vše

Dávat schopné lidi na piedestal je správné. Ale druhá strana téže mince je, že pro život skupiny může být ego hvězd nebezpečné. Z hvězd se mohou stát opravdu problémoví lidé, pokud jim to dovolíte. Komunikujte s nimi, zvládejte je, ale nesmíte se jich bát. Nemůžou držet vás ani vaši firmu v hrsti. A překvapí-li vás rozhodnutím, že chtějí odejít, okamžitě k tomu vydejte jasné a veřejné stanovisko. V ideálním případě je okamžitě nahraďte jiným člověkem. Dáte tím jasně najevo, že žádný jednotlivec není víc než skupina.

 

Suma sumárum – řídit schopné lidi nemusí být náročné, pokud je člověk kompetentní, nemá strach, je pevný a nebojí se velet. Musíte je respektovat a oceňovat. Nemůžete se nad ně vyvyšovat, nemůžete je ignorovat, nemůžete se před nimi sklánět ani ustupovat. Pokud cítí, že jste pro ně partner, o kterého se dá opřít, který má sílu a kterému se nedá brnkat po nose, kdykoli se jim zachce, budou vás brát.

 

Zajímá vás více z oblasti leadershipu a práce s lidmi? Získejte nástroje pro práci manažera na semináři Schopnosti vůdce.