1. Úvod
 2. /
 3. Nezařazené
 4. /
 5. Jak předat fungující firmu...

Historicky první setkání NA SKOK proběhlo 13.12.2023 v krásné rodinné firmě Kampos. Majitel firmy pan Stanislav Sehnal a jeho výkonný ředitel pan Tomáš Sedláček nás přivítali s otevřenou náručí a skvělou náladou. Sešlo se nás celkem 21. Představte si 21 skvěle naladěných lidí, krásné prostory firmy Kampos, marketingová ředitelka Eliška Sehnalová se postarala o občerstvení, které bylo pastvou nejen pro naše oči, ale také naše chuťové buňky. To nemohlo dopadnout jinak, než skvěle.

Akci zahájila za Business Success Denisa Pelikánová, ředitelka PR, ale hned po uvítání si vzali slovo pan Sehnal a pan Sedláček a provedli nás firmou KAMPOS „od sklepa až po půdu“. Nechali nás nahlédnout do skladů, prohlédnout si nové kanceláře a ukázali nám bezprašné prostředí určené pro speciální výrobu. Třešničkou na dortu byl důkaz, že skutečně existuje „bezpapírový systém“, který průběžně zaznamenává produkci celé firmy.

Hlavní téma akce bylo předaní kompetence a pravomoci z majitele na post výkonného ředitele. Debatovalo se, padaly různé dotazy, smáli jsme se, inspirovali se a to vše na vlně pohody a klidu. Dostat celou atmosféru a příběh firmy Kampos do článku je trochu nadlidský úkol. Ale alespoň pár skvělých myšlenek a tipů, jak si poradit s předáváním důležitého postu jsme pro vás sepsali.

 

Bylo nebylo…

V roce 2017 pan Sehnal začal přemýšlet o tom, že je na čase začít delegovat svou práci a zůstat ve firmě „jen“ na pozici majitele. Začal připravovat manažery, vyžadovat více samostatnosti a dávat jim i více svobody. Ale hlavní krok směrem k předání firmy byl vybrat správného výkonného ředitele. V té době pracoval ve firmě 6 let Tomáš Sedláček jako personalista…a pan Sehnal dostal nápad a nabídl post výkonného ředitele právě Tomášovi. Jak sám říká, lepší nápad dlouho neměl. Tomáš souhlasil, ale to byl jen začátek. A protože se v minulosti osvědčila spolupráce s Business Success, pozvali si do Kamposu na pomoc Martina Staňka. Spolu se všichni pánové pustili do přípravy předání firmy.

 

Základní stavební kámen

Předání vedení firmy musí stát na pevných základech. Jak se na změnu za kormidlem připravoval pan Sehnal jako majitel? Položil si několik důležitých otázek a ujasnil si, proč se vlastně do tak podstatného kroku pouští. Zajímá vás jeho návod na úspěch?

 • V první řadě si majitel sám pro sebe musí ujasnit, proč chce firmu předat. Potřebuje více času na rodinu, rozvoj? Nebrzdí firmu, protože nemá čas?
 • Prodiskutovat své rozhodnutí a postoje v rodině je možná zdánlivě malý, ale rozhodně důležitý krok.
 • Nic neuspěchat. Dát si dostatek času a prostoru.
 • Otevřeně si sepsat co chci a co ne. A být v tom otevřený k sobě i k ostatním.
 • A hlavně ujasnit si pravidla hry, na kterých je firma postavená.

 

Naladit se na společnou vlnu

Hned takový první test správnosti volby nového výkonného ředitele bylo sepsání představy o tom, jak by firma Kampos měla fungovat. Co ano a co rozhodně ne. Pan Sehnal i pan Sedláček psali svá očekávání a návrhy sami za sebe. A krásně se v myšlenkách shodli. To potvrdilo, že Tomáš je to „pravé ořechové“ a vzešla z toho „etická dohoda“ (kterou mimochodem všichni účastníci akce dostali v materiálech).

Ve firmě Kampos rozhodně neproběhlo předávání firmy stylem „tady to je a plav“. Naopak. Společná práce byla velkou částí úspěchu. Pan Sehnal nejen začal seznamovat svého nástupce s postupy, s vlastními „myšlenkovými pochody“ a celkově s pohledem na firmu, na život i na filozofii. Oba se také společně účastnili všech jednání. A ačkoliv pan Sehnal byl v roli mentora a pan Sedláček v roli žáka, mnohokrát to bylo i naopak.

 

Jak to vidí výkonný ředitel?

S čím si pan Sedláček jako nový výkonný ředitel musel poradit? Jedním z důležitých rozhodnutí bylo opustit pozici personalisty. Původně si chtěl sice personalistiku ponechat, ale jak sám říká, později „vystřízlivěl“. Kolegové, se kterými pracoval 6 let jeho povýšení vzali velmi dobře a on sám vnímá, že dostal velkou důvěru a volnost. A co byla jeho první žádost na vedení? Upřímnost, když vedení uvidí, že to směřuje špatně.

3 body od pana Sedláčka, které se musel naučit:

 • Vytěsňovat vnitřní pochybnosti – hledět dopředu.
 • Delegovat, abych měl dostatečný prostor na to, co se ode mě očekává.
 • Vyrovnat se s převzatou zodpovědností vůči majitelům, ale hlavně vůči všem zaměstnancům.

 

Změna je život

Pomohla změna ve vedení firmy? Slovy pana Sehnala – změna je život a není dobře, když je něco ustrnuté a nevyvíjí se. Předávání postu výkonného ředitele byl začátek změn v celé firmě, hlavně v oblasti výroby a marketingu. Firma dostala nový impuls a Tomáš dostal prostor rozvinout své schopnosti a dovednosti. A pan Sehnal se uvolnil z každodenní operativy, získal více času. Ve firmě samozřejmě funguje dál a jako majitel vytváří další krásné vize pro celý Kampos.

Pan Sehnal je výjimečný člověk. Celou dobu jeho podnikání jsou zaměstnanci, jeho lidé, na prvním místě. Přesto, stojí pevně na zemi, je stabilním bodem, je to člověk s velkým srdcem, zároveň velmi inteligentní, který se snaží pomáhat jak to jen jde. A k sobě si vybral velmi podobného člověka, pana Sedláčka. Přítomnost těchto dvou osobností vás nabije tak hezkou energií, že máte chuť zůstat navždy.

Rozhovor s panem Sehnalem o akci NA SKOK si můžete přečíst zde.