1. Úvod
  2. /
  3. Management blog
  4. /
  5. Jednou si chci říct:...

Tak tuhle větu by si přál vyslovit Petr Hůlka, jednatel společnosti Okna&Company s.r.o.,  v důchodu. Podnikatel, který si před více jak dvaceti lety napsal byznys plán na čtverečkovaný papír, dokázal vybudovat stabilní stavební firmu. Ta dodává svým zákazníkům poctivé výrobky v podobě oken, dveří a dalšího stavebního materiálu. A právě kvalita a rovné jednání je podle Petra základem štěstí.

 

Na trhu působíte 22 let. Když se ohlédnete, jak vás podnikání za tu dobu změnilo? A co vám kromě práce a výdělku dalo?

Na začátku mého podnikání se naše služby prodávaly samy. Jen jsem musel těm zákazníkům o sobě říct a získat si důvěru . Když vzpomínám na začátky, zákazníci byli daleko vděčnější než dnes. Dávali nám pálenku, vajíčka, med, uzené J . Byli tolerantní k chybám. Předávali si na mě doporučení jako podpultové zboží. Stavebnictví se dařilo. Později, když poptávka ochladla, zjistili jsme, jak je trh přesycen a začíná boj o zákazníka.  Museli jsme se zdokonalit, vytvořit nové konkurenční výhody a hlavně více i lépe komunikovat.
Zjistil jsem, jak se vyplácí být zákazníkům rovným,  zodpovědným a spolehlivým partnerem. Naučil jsem se průběžně vzdělávat, neustále hledat a doplňovat informace, nové poznatky a novinky ze svého oboru.

 

Učil jste se vše od začátku a za pochodu? Nebo jste měl vše dobře připravené včetně počáteční investice?  

Podnikatelský plán s finanční rozvahou jsem si po večerech připravil na čtverečkovaný papír J. Věděl jsem, kolik si musím půjčit, kolik splácet, kolik musím vydělat. Bylo to velmi reálné a úvěr s 22% úrokem se podařilo splatit o půl roku dřív. Učení se technickým věcem mě baví, takže jsem se naučil a vědomosti pochytal velmi rychle.

 

A co vás k podnikání v tomto oboru vlastně přivedlo?

Než jsem podnikal, pracoval jsem ve stavební společnosti na obchodním oddělení. Nadřízení manažeři mi dali na starost dodávky oken do realizovaných staveb, ovšem nedali mi kompetence. Stávali se situace, že zákazník zaplatil zálohu na výrobu oken, ale jeden ze šéfů ji druhý den použil na úhradu plynových kotlů do pražského divadla. Takže můj zákazník si už odpočítával termín dodání, ale přitom nebylo na materiál. Vadilo mi to a kazilo moji snahu. Toto trvalo  asi rok. Věřil jsem, že mi podnikání půjde a že jednou z cest, jak získat kompetence, je dát výpověď a pustit se do toho jak se říká na vlastní triko.

 

Už pěknou řádku let spolupracujete s Business Success. K čemu vám toto pomohlo?

Ano, je to už 11 let. Pomoc BS cítím v mnoha oblastech. Především jsem si zjednodušil práci. Dřív jsem byl schopen „uprezentovat“ zákazníka až k podpisu objednávky, což bylo pro obě strany fyzicky náročné J. Teď si se zákazníky povídáme a to je příjemné. Lépe se mi čelí nejrůznějším situacím, i jejich řešení je snazší. Díky delegování a předávání kompetencí se naše firma rozrostla, zvýšila se naše odbornost, ziskovost i obrat.

 

Co je podle vás klíčové k úspěchu firmy?

Zodpovědný a kompetentní personál, a šéf, který mu věří.

 

A co pro vás znamenají vaši zaměstnanci?

Dobrá otázka. Jsou to kolegové na jedné lodi. Potřebujeme se navzájem. Společně se zákazníky tvoříme trojúhelník.

 

Šéfové firem mohou zažívat pocit, že svoje zaměstnance chválí, motivují, ale oni sami nemají v rámci struktury firmy od koho pochvalu a motivaci získat. Kde čerpáte vy tuto potřebnou energii a pocit, že v tom nejste sám?

Musím říct, že i v práci mám pár lidí, kteří tu káru tlačí se mnou, a to mi  dává energii. I zákazník si  občas nenechá své dojmy pro sebe a pochválí naše lidi naši práci. A určitě  mi jsou velkým zdrojem energie manželka a děti. Starší syn Matěj mi někdy, když se mi něco povede, upřímně zalichotí slovy “Táto, ty seš borec“, tak to taky nabíjí J . Pak mám spoustu koníčků, které mi také dobíjejí energii.

 

Vaše firma trvale roste, jak obratově, tak i co do počtu zaměstnanců. Jaké jsou vaše plány do budoucna a co dalšího chystáte?
V plánu máme zaškolit další dva nové servisní techniky, právě vybavujeme dvě nová montážní auta na venkovní stínící techniku. Pracujeme na pořízení vlastních kancelářských a skladovacích prostor.

 

A v soukromém životě máte nějaká přání?

Dovychovat nejmladšího syna, udržet se fit, vyrazit s manželkou na cyklovýlet kolem Bodamského jezera, znovu si zahrát s kapelou, pravidelně se setkávat s rodinou.

 

Co děláte pro své štěstí a plnění svých snů?

Uvědomuji si je a pracuji na nich.