1. Úvod
  2. /
  3. Management blog
  4. /
  5. Marcel Klaus: „Odvážný jsem...

O Marcelu Klausovi by se dalo říct, že je šťastný člověk. Daří se mu nejen v podnikání, ale i v soukromém životě. Jak sám říká, k úspěchu mu pomohla doba, ale i parta nadšenců kolem něj. Jeho společnost, KLAUS Timber a.s., je největším výrobcem palet v České republice. Zdálo by se, že by mohl být spokojený a už jen generovat zisk. Jenže to zřejmě není v povaze Marcela Klause. Rozšířil svůj byznys do dalšího oboru a plní si dál své sny.


 

Pane Klausi, vybudoval jste velmi úspěšnou a stabilní společnost na výrobu a prodej palet s obratem přesahujícím 850 milionů korun, máte krásnou rodinu, a ještě Vám zbývá čas na koníčky. Prozradíte, jaký je Váš recept na úspěch?
Úspěch ani velikost firmy nejsou v žádném případě jen mojí zásluhou. Měl jsem obrovské štěstí na lidi, ať už to byli členové rodiny, kteří mě vždy podporovali a chápali, spolupracovníci, již jsou zároveň mými přáteli, nebo obchodní partneři. Pokud bych tedy měl definovat nějaký recept na úspěch, pak je to v mém případě parta nadšenců, která se kolem mě sešla, pomohla mi společnost vybudovat a dodnes ji posouvá kupředu.

 

Každý úspěch s sebou obvykle přináší také oběti. Musel jste se i Vy něčeho zříci?
Nezdá se mi, že bych musel něco obětovat či se něčeho zásadního zříci. Na začátku snad jen volného času a možná určité svobody. Po maturitě jsem strávil dva roky pracovně v Německu a po návratu domů jsem hned začal podnikat. Chtěl jsem založit vlastní firmu a měl jsem pocit, že situace na konci 90. let je pro podnikání příznivá. Tím pádem jsem nemohl například cestovat, rozšiřovat si v zahraničí obzory nebo si užívat mládí stejným způsobem jako mí vrstevníci. Musel jsem si tehdy zkrátka vybrat, jestli se budu naplno věnovat práci, nebo něčemu jinému – zvolil jsem si práci a určitě toho nelituji.

 

Kdybyste dnes začínal znovu, udělal byste něco jinak?
Kdybych měl s podnikáním začít v dnešní době a nacházel bych se na stejné startovní čáře jako v roce 1998, tak bych vůbec nezačal. 🙂 Podmínky pro podnikání jsou jiné a ani já nejsem stejný člověk, jakým jsem byl ve dvaceti. Tehdy jsem měl čistou hlavu, nebál jsem se a do všeho šel po hlavě. Odvážný jsem dosud, ale dnes už bych asi nemohl tolik riskovat.

 

Vaše firma má tři výrobní provozy, nejmodernější je výrobní areál ve Dvorci, úspěšně spuštěný vloni, rozlohou přes 7 hektarů. Jaké jsou další firemní mety, ke kterým míříte?
Naší metou pro rok 2021 je stabilizace výrobního procesu ve dvoreckém areálu, tak aby fungoval plynule bez zádrhelů. V příštím roce také postavíme dvě nové haly – jednu pro výrobu, druhou pro centrální údržbu. Dalším cílem je pak důraz na zajištění nižší fluktuace zaměstnanců. Dlouhodobě se, stejně jako řada jiných společností, potýkáme s nedostatkem pracovní síly a rádi bychom udělali všechno pro to, abychom získali více kvalitních pracovníků, kteří u nás zůstanou a budou tu spokojeni.

 

Staráte se také o region, nechal jste v Nepomuku postavit areál pro BILLU. Koupil jste, zrekonstruoval a provozujete Angusfarm Soběsuky, restauraci s vynikající pověstí. Co Vás k tomu vedlo?
Jsme a vždycky jsme byli nepomučtí patrioti. Máme tento region rádi, a navíc v této oblasti žijeme i podnikáme, takže do ní chceme něco vracet. Motivací pro otevření supermarketu BILLA bylo rozšíření a zvýšení kvality sortimentu pro místní občany; chtěli jsme, aby měli možnost volby a v Nepomuku mohli
nakoupit čerstvé potraviny. Co se týče Angusfarm – gastronomie je naší vášní a vždycky nás tento obor lákal. Rozhodli jsme se proto pomoci bývalým majitelům restaurace a převzít její provoz. Byla by škoda nechat takový podnik zaniknout, v regionu by velmi chyběl.

 

Takové pracovní vytížení potřebuje i patřičnou kompenzaci. Jak nejraději odpočíváte? Co je pro Vás ten skutečný relax?
Rád cestuji a nejlépe si odpočinu při golfu. Perfektním relaxem je pro mě třeba týden v zahraničí strávený na golfovém hřišti.

 

Golf vyžaduje trénink a zkušenosti. V byznysu je to podobné. Vy jste zkušenosti a nové poznatky čerpal mimo jiné na seminářích v Business Success. Který z nich byl pro Vás nejdůležitější a proč?
Pro mě osobně byla klíčová trojkombinace motivačního a plánovacího semináře a semináře „Schopnosti vůdce“. Důležité je ovšem spojit externí programy s interními skupinovými semináři pro zaměstnance – je třeba, aby byli všichni ve firmě naladěni na stejnou vlnu. Naši kolegové pravidelně absolvují základní motivační semináře a mnoho dalších ušitých na míru.

 

Co Vám spolupráce s Business Success dala a co vzala?
Spolupráci vděčíme za spoustu návodů, tipů a rad. Pomohla nám nastavit řád, díky ní fungujeme jako skvělý tým a neustále se vyvíjíme a zlepšujeme. A co nám vzala? Řekl bych, že Business Success občas bere iluze a osobní komfort. Semináře dokážou otevřít oči a odhalit pravdu – která nemusí být vždy příjemná.

 

Děkujeme za rozhovor a přejeme Vám splnění všech Vašich snů.