1. Úvod
  2. /
  3. Management blog
  4. /
  5. Nejdůležitější parametr šéfa

Na seminářích vedeme pravidelné diskuze o tom, co je tím nejdůležitějším parametrem pro měření kvality práce vedoucího pracovníka. Nebo o tom, jak rychle a spolehlivě poznat, zda někdo je, nebo není dobrým šéfem.

Můžeme se zde začít bavit o jeho vystupování, chování k lidem, slušnosti, charismatu či podobných parametrech. Když si ale člověk uvědomí jádro práce šéfa, nejrychlejší test kvality jeho práce je prostý: běžte za jeho týmem a dívejte se. Vidíte efektivní produkci, tah na branku, rychlý a organizovaný pohyb členů skupiny směrem k výsledku, nebo vidíte příjemné tempíčko, kafíčko, cigárko u tří lidí najednou či chichotání se na chodbách? Získáte rychlý a vcelku přesný obraz o šéfovi těchto lidí.

 

Jak se pozná dobrý šéf? 

 

Kvalitní vedoucí pracovník je jako klavírní virtuos, který svými natrénovanými prsty brilantně ovládá a používá úplně všechny klávesy. Kdyby to mistrovsky nezvládal, nikdy nezahraje symfonii na špičkové úrovni. A podobně je to i se šéfem. On také velmi přesně ví, který z jeho lidí vydává jaký tón, jinými slovy jak přesně přispívá k týmovému úsilí. A jasně pojmenované příspěvky každého člena skupiny dokáže dostat každý den v potřebném množství a kvalitě. Toto je kvalitně zahraná symfonie v řízení lidí. Na konci jsou efektivní, produktivní, zorganizovaní jednotlivci, dosahující výsledků na svých postech bez zbytečných debat a odboček.

Zkuste se kolem sebe zeptat kteréhokoliv vedoucího, jaké konkrétní produkce měli dosáhnout jeho podřízení v daný den a kolik jí skutečně dosáhli. Dostali byste bez zaváhání exaktní odpovědi, jako když bičem práská? Pokud ano, je to v pořádku. Protože dobrý vedoucí usilovně a vědomě směruje pozornost svých lidí na produkci toho podstatného. Když máte takového člověka, máte perlu.

 

Silní lidé motivaci nepotřebují? 

 

Špičkový vedoucí si velmi dobře uvědomuje, že je tak trochu v lidské povaze ochabnout, odkládat věci na později, a to i v případě lidí se silnou motivací. Jste opravdu na omylu, pokud si myslíte, že lidé poběží sami od sebe. Nepoběží. To není negativismus, to je realita. Kdyby běželi sami, na začátku jim vysvětlíte práci a vlastně nepotřebujete management. Protože oni po zaškolení roztáhnou svá křídla a poletí do stabilních výkonů úplně samostatně. Bylo by to možná hezké, ale samozřejmě to tak nefunguje. Ve skutečnosti pouze malá část lidí nepotřebuje aktivní řízení k tomu, aby pracovala efektivně. Proto musí být dobrý manažer do určité míry provokatér, který orientuje pozornost lidí na to podstatné a přivádí je k lepším výkonům. Také aktivně odstraňuje vše, co rozptyluje jeho lidi od efektivní produkce a svou přítomností dokáže způsobit podstatný rozdíl ve výsledcích.

Mnoho firem hledá úspory někdy až v haléřových položkách například při nákupech spotřebního materiálu. Což samozřejmě není principiálně špatná snaha. Nevidí však, že největší ztráty pro firmu jsou ty peníze, které v ní mohly být, ale nejsou. Mohly být, kdyby se na jednotlivých postech pod vedením kvalitního managementu opravdu efektivně produkovalo. A to zpravidla bývají velké peníze.

 

Chcete jako šéf lépe motivovat své podřízené? Máme pro vás krátký workshop, kde získáte konkrétní tipy na práci s týmem! Více informací zde.