1. Úvod
  2. /
  3. Nezařazené
  4. /
  5. Praktické tipy, jak se...

Jak v současné době udržovat dobré emoce a atmosféru v týmu? To je jedna z otázek, kterou si aktuálně klade snad každý alespoň trochu zodpovědný šéf. Zkusme se na to podívat jednoduše a prakticky tak, abychom dané myšlenky mohli ihned uchopit a použít.

 

Nenechte kapat „jed“ do firmy

 

Prvním pevným bodem pro nás je, že aktuální atmosféra je vytvářena lidmi a skupinami, které z toho profitují. Profitují ekonomicky, politicky, vlastní důležitostí. Naštěstí zdání, které se daní lidé snaží okolo sebe vytvořit, není reálný svět. A uvědomit si tento fakt je pro naši větší vnitřní pohodu klíčové. Ano, prostředí ukryté za uměle vytvářeným obrazem hrozby a strachu je ve skutečnosti mnohem klidnější, než vypadá (tohle píši bez jakéhokoli zlehčování aktuální situace).

 

Proto moje první rada – eliminujte sledování médií na minimum (bohatě vám stačí vědět, co se aktuálně smí či nesmí). Taktéž zaveďte do firmy pravidlo, že to, co se píše v médiích, se ve firmě rozebírat nebude, tečka. Místo toho vědomě šiřte pozitivní zprávy, co se komu povedlo, co koho pobavilo nebo na čem pracujete. Vždyť jak chceme mít ve firmě dobrou atmosféru, když do ní necháváme přikapávat cyankáli zvenčí?

 

Je třeba upustit páru

 

Dalším pevným bodem pro tuto dobu je, že když má člověk nějaký aktuální problém, který ho tíží, jeho pozornost může být na něm uvízlá do té míry, že mu na práci už téměř žádná pozornost nezůstává. Proč to píši. V dnešní době to nemají mnozí z nás jednoduché ani doma. Děti nechodí do školy, jsme zavření, nemůžeme dodržovat naše zaběhnuté rituály jako chození do kina, na fotbal nebo na kosmetiku. Toto všechno také nahrává tomu, aby vnitřní nervozita lidí stoupala za hranice, na které u nich nejsme běžně zvyklí.

 

Proto jako vedoucí sledujte své kolegy hned po příchodu do práce a pokud je hrnec natlakovaný, je třeba páru upustit. Nechte daného člověka, aby komunikoval to, co ho tíží, co prožívá, jak se doma stalo to či ono. Nemusíte jako šéfové začít za daného člověka hned všechno řešit. I tak je otázkou, co z toho byste vyřešit dokázali (fotbal, saunu ani restauraci zařídit nedokážete). Jen ho opravdu s plným zájmem vyslechněte a když vidíte, že se mu ulevilo, směřujte jeho pozornost pryč od problémů zpět na produkci.

 

Ano, produkce pro šéfa vždy byla, je a taky zůstane dalším ze základních pevných bodů v řízení lidí, který si je třeba připomenout. Nezáleží na tom, jak dobře jsou nakreslené organizační tabule. Dominujícím faktorem bude vždy tvrdá realita skutečné produkce. Ta rozhodne o vztazích i emocích v týmu. Jestliže nedáváte kvóty na úrovni dní či hodin, výsledkem bude milý, měkký, líný život plný totální bídy pro všechny. Co dnes dokončíme? Co překonáme? Kolik prodáme? Co je naše meta, hra na dnešní den, na týden, měsíc? A když už máme hotovo, co se naučíme, co procvičíme? Těchto a podobných otázek se opravdu držte, i když je aktuálně možná méně práce. Nevěřím, že už je opravdu úplně všechno hotovo, uklizeno, že už se nikam nedá zavolat a že už se nic nového nedá naučit.

 

Najděte inspiraci a nečekejte až přijde sama!

 

S tím posledním souvisí závěrečný pevný bod v tomto dopisu, který můžeme používat pro udržování vysokých emocí v týmu. Tak, jako je fyzikální svět tvořen hmotou, energií, prostorem a časem, mentální svět každého z nás je tvořen myšlenkami. Proto když lidem dochází nápady a neví, co mají dělat, velmi rychle upadají na duchu. A naopak. Když podněty dostanou, tak se zase rychle nadechnou, ožijí, vnitřně rozzáří. Vidím to na seminářích, webinářích či konzultacích.

 

Moje doporučení je, najděte cesty, jak průběžně získávat novou inspiraci pro sebe a vaše lidi, minimálně pro ty klíčové. Taky s nimi můžete formou diskuze rozebírat už známé vědomosti ve smyslu „jak bychom je mohli použít teď“, z čehož vzniknou další nové myšlenky. Nebo můžete s lidmi vytvářet ideální scény jednotlivých oblastí vaší firmy: Jaké by to mohlo být? Jaké to chceme? Jak to má vypadat? I z tohoto snění vzejdou nové impulzy. Získanými myšlenkami člověk opouští svět mechanického chaosu, nejistoty a vstupuje do světa bezpečí, jistoty a vnitřního klidu. Proto všechno, co nám pomůže mít nové myšlenky, je mnohem víc než dobrá věc, zvlášť v dnešní době. Když v tom budete chtít jakkoliv poradit, dejte nám vědět, máme vyzkoušeno několik velmi jednoduchých a funkčních cest.

 

Držím nám všem palce!