1. Úvod
  2. /
  3. Management blog
  4. /
  5. Zdeňka Škochová: Vzdělaní lidé...

Je matkou, ale i podnikatelkou a výkonnou ředitelkou PR a marketingové firmy PROSPECTEA Česká republika, s.r.o. Profesionalita, pracovitost a zároveň spokojenost ve všech sférách života jsou pro ni velmi důležité. Jak se vyrovnává s běžnými i méně obvyklými životními situacemi? Co ji posouvá vpřed? A má zaručený recept na štěstí?


 

Zdeňko, prozraď, kudy vedla cesta k PROSPECTEE?

PROSPECTEA existuje už přes 10 let. Já jsem se připojila zanedlouho po jejím vzniku, když mě oslovil s nabídkou spolupráce bývalý kolega a stávající jednatel firmy Honza Spáčil. Byla jsem v té době na mateřské dovolené. Když se ohlédnu, tak dovolená to opravdu nebyla. Vedle mateřských povinností jsem alespoň částečně pracovala.

Kdo nebo co Tě inspirovalo k tomuto oboru podnikání?

Honzu jsem znala jako schopného a férového profíka. Pokud mohu soudit, tak Honza ve mně viděl člověka, který může jeho firmě pomoci a být hybným a platným členem. A tak jsem se postupně zapojovala, studovala a nasávala znalosti a zkušenosti v marketingu a PR. Pracovali jsme na marketingových strategiích, auditech, vyhodnocovali marketingové analýzy, průzkumy. Stovky hodin trávili debatami, jak a čím co nejvíce pomoci našim klientům. Byla to pro mě velká škola. Odjakživa jsem chtěla dělat věci, které jsou mi vlastní a přináší ostatním užitek. To jsem díky našemu oboru našla.

 

A jak jste se dostali od tvorby marketingových strategií k firemním časopisům?

V roce 2011 jsme vytvořili náš první firemní časopis, který byl součástí marketingové a PR strategie našeho klienta a měl jasné cíle. Postupně jsme získávali stále více zákazníků, kteří viděli, že mít vlastní médium je staví do pozice profesionála v daném oboru a je to forma odlišení se od konkurence. I když se tištěné médium může zdát tak trochu retro, tak jeho propojení v rámci marketingového mixu má obrovskou sílu. Marketing a jeho šíře je v dnešní době obrovská. Být specialistou ve všech oblastech při velikosti naší firmy nelze. I proto jsme se zaměřili na PR, na tvorbu firemních časopisů a obsahu jako takového. Tady můžeme říct, že jsme doma a odvádíme to nejlepší, co v nás je. Dnes pracujeme už na dvoustém časopisu a z čeho mám opravdu radost, je to, že spokojenost našich klientů je 94,6 %.

Kolikrát a v jakých situacích sis mohla říct – jsem šťastná a vděčná, že mohu dělat svoji práci?

Člověk je šťastný, když si plní svoje sny a cíle. Cesta, která vedla k tomu, že jsem převzala zodpovědnost a řízení naší firmy, nebyla bez nesnází. Měla jsem ale neustále v hlavě jednu věc. Na našem trhu jsou firmy, které za sebou mají skvělé služby a produkty a zaslouží si, aby byly více vidět a aby se jim dařilo ještě lépe. A my jim v tom můžeme pomoci. Časopisy, které spolu s nimi vytváříme, jsou jedním z médií, díky kterým si přitáhnou ty správné zákazníky i zaměstnance a budují s nimi skvělé vztahy. To jim následně přináší i větší prosperitu. Tím se uzavírá kruh a já mohu být vděčná a šťastná, že mohu být u této velké věci. Věřím, že dobrá komunikace a dobré vztahy, které prostřednictvím médií spoluvytváříme, zlepšují životy nás všech. Takže každý nový časopis, který se ocitne v rukách klientů či zaměstnanců našich zákazníků a jejich rodin, je střípek naděje, že bude líp.

 

Co podle Tebe může zcela spolehlivě, pomineme-li pracovitost a píli, podpořit úspěch a celkovou spokojenost člověka?

Vše vychází od člověka samotného, a tak i to, že má kolem sebe ty správné lidi, není náhoda. Společenství, ve kterém žijeme, ať už je to rodina, přátelé či kolegové, a vzájemná podpora a spolupráce je pro úspěch a spokojenost zásadní. Sami dokážeme mnoho, ale pořád je to jen zrnko z toho, co můžeme vytvořit jako skupina. Jsme sociální tvorové a potřebujeme mít okolo sebe lidi. Když si umíme do svého života přitáhnout ty správné, jde všechno lépe.

 

Co Ti pomáhá překonat horší období – v práci, ale třeba i v soukromém životě?

V tomto roce jsem si ještě více uvědomila, jak moc mě dokáže hnát dopředu vlastní vnitřní účel. Když ve firmě právě nepadají rekordy, jste zároveň šéf, máma, kuchařka, učitelka, je dobré si připomenout, proč jsem tím, čím právě jsem. To mě postaví na nohy. Také na mě platí, když sednu na kolo, jdu se proběhnout, zacvičit si nebo se zchladím pod studenou sprchou. 🙂

A jak ovlivnilo Tvůj život setkání s Business Success?

První setkání s lidmi z Business Success se datuje do roku 2003. Všechno, co jsem zde slyšela, mi zapadalo a měla jsem pocit, že jsem našla podstatu, a to nejen pro byznys. Pohltilo mě to tak, že jsem se dokonce na cca jeden rok stala součástí jejich týmu. Dělají skvělou práci a díky nim jsou na tom stovky firem lépe, než kdyby je nikdy nepotkaly. Pokud mohu, účastním se jejich konferencí a školení a potkám vždycky skvělé lidi. Také mě nesmírně těší a vážím si toho, že právě s Business Success společně tvoříme jejich časopis. Jsme si blízko a věřím, že i díky tomu dodáme Efektivnímu podnikání to správné koření.

 

Co pro Tebe znamená vzdělání – myslím všeobecně?

Dneska nahlížím na vzdělání úplně jinak, než když jsem chodila do školy. Moc bych chtěla, abych to mohla předat i svým dětem. Vlastně mě baví se s nimi učit. Vidět souvislosti a smysl, které jsem jako dítě a teenager neviděla.

Jsem nadšená, když se můžu naučit něco nového, a také miluji knížky. Vzdělaní lidé, kteří svůj um umí přenést do života, jsou živou vodou pro celou naši společnost.

Jak vnímáš chyby – ať už své či svého okolí?

Bez chyb bychom nebyli tam, kde jsme. Když se podívám na tvorbu časopisu, tak díky chybám, jejich zvládnutí a nastolení pravidel, aby se příště neopakovaly, máme nyní nastavené funkční procesy. Jsme malá firma, ale to neznamená, že nelpím na dodržování pravidel v celém týmu. Chyba každého jednoho článku ve skupině ohrožuje všechny. Je radost, když máte kolem sebe ochotné profíky, kterým důvěřujete. A ano, chyby se prostě někdy stanou, nejsme stroje, jsme lidé. Mám tu zkušenost, že pokud se ke svým chybám postavím tak, že je přiznám a hledám řešení, abych to dala do pořádku, druhá strana to ocení.

 

Co je pro Tebe v životě zásadní?

Být sama sebou. Jen tak mohu být přínosem i pro svoje okolí.

 

Co bys přála všem lidem?

Ať dělají to, v čem jsou dobří, a dělají to, jak nejlépe umí. Když budou tvořit tam, kde je jejich místo, budou nesmírně užiteční a taky šťastní a zdraví.

 

Rychlodotazník

Co si chcete říct jednou v důchodu o svém životě?

Že jsem byla a stále jsem pro tenhle svět užitečná.

 

Co Vás v poslední době potěšilo?

Že nepropadám beznaději a hledám důvody, proč se smát.

 

Vyjmenujete tři věci, které Vám vždy projasní náladu?

Když se překonám, vyjde mi to a někomu nebo něčemu tím pomůžu.

Když se něco nového naučím a „rozsvítí se mi“.

Když můžu vyběhnout do přírody a pořádně se nadechnout.