1. Úvod
  2. /
  3. Management blog
  4. /
  5. Cena středních manažerů

Dočetl jsem se v jednom časopise, že krizi padají za oběť střední manažeři (v rámci zeštíhlování a šetření mzdových nákladů). Zarazilo mě to, protože dobrý střední manažer má cenu zlata.

Ve zmiňovaném článku sice mluvili o nějaké mezinárodní korporaci, kde je údajně 36 úrovní řízení, ale i tak musím trvat na tom, že střední a nižší manažment je velmi nedostatkové „zboží“.

Co si pod tím můžeme představovat. Je to nějaký vedoucí, který perfektně ví, co jsou produkty jeho podřízených a neúprosně trvá na tom, že to pracovníci dodají nebo při nejmenším výrazně pokročí k výsledku. Takovýto vedoucí si velmi dobře uvědomuje, že je tak trochu v lidské povaze ochabnout, nechat věci na později, a to i v případě lidí se slušnou motivací. Dobrý střední a nižší manažer je do značné míry směrovač pozornosti. Orientuje lidi na to podstatné a provokuje je k lepšímu výkonu.

Dobrý vedoucí dokáže způsobit podstatný rozdíl. Již dříve jsem takovéto lidi přirovnal k seržantům v armádě. Chtít výsledek a dát jasně najevo, že se to stane a nepovolit, dokud se pozornost lidí nezaměří na produkci toho podstatného. Pokud máte takového člověka, potom jste našli perlu. Takového manažera nepropustíte v rámci zeštíhlování.

Dnes mi dokonce jeden majitel firmy řekl, že sám v poslední době nahání pracovníky v dílně do výkonů a zhrozil se, že dosáhl zvýšení produktivity o 30%. Představte si, že by dokázal najmout vedoucího, který by to uměl udělat za něj. Když se zvýší produktivita deseti lidí o 30% jen prací vedoucího, kolik si můžeme dovolit vyplatit mu peněz, aby se to vyplatilo?

Střední manažer, který o těchto věcech neví a motá se ve firmě, jako bludná ovce, ten nebude příliš chybět. Ale když máte kvalitního „seržanta“, který dokáže změnit výkony lidí, tak toho nepropustíte. Až dobrý kormidelník na veslici dodá vítězství svalům veslařů…