1. Úvod
  2. /
  3. Články v tisku
  4. /
  5. České firmy po 15...
Mnozí podnikatelé v Čechách vybudovali krásné firmy. Bohužel stejně častá je i daň ve formě přetížení a stresu, kterou za tato svá vítězství tvrdě platí. Dá se vůbec skloubit intenzivní dlouhodobá práce a pocit naplnění a pohody?

Jistě takové lidi znáte a potkáváte. Je to člověk, který zpravidla vystoupí z krásného auta, je dobře oblečený a velmi nervózní. Stále mu zvoní mobil a za chůze dělá důležitá rozhodnutí. Má pocit nepostradatelnosti ve firmě, stále chce o všem vědět a rozhodovat, bojí se delegovat důležité věci svým lidem, někdy jim vysloveně nevěří. Fyzicky se to projevuje pocity úzkosti, pocením, vysokým krevním tlakem, únavou.

Co na to lékaři

Názor mnohých autorit v oblasti lékařství se blíží shodě v tom, že čím více práce člověk dělá a čím déle se tomu věnuje, tím je větší možnost rizika stresu. Úplně běžně se přetížený podnikatel může setkat s doporučením lékaře, který mu na jeho dotaz, co se svým stresem, doporučí pobyt v lázních či odpočinek od svých povinností na dovolené. Podnikatel si v tu chvíli oddechne, že alespoň někdo mu rozumí a vyrazí i s rodinou na onu dovolenou.

Jenže, jak leží na pláži a pozoruje své děti a manželku, hlavou se mu honí představy asi tohoto typu: „Doufám, že Voráček zařídí termíny dodávek zboží, i když mu to nepřipomenu. A dodavatel by měl počkat s termínem úhrady, vždyť jde jen o nějakých 14 dnů, měl jsem mu zavolat. Snad chlapi dokončí tu zakázku, už se nám to táhne příliš dlouho a hrozí penále od zákazníka za prodlení s dokončením stavby. A jak asi dopadne to výběrové řízení, když tam teď nejsem, měl jsem tam asi ještě zajít a projít to s nimi ještě jednou.“

A hned nato tyto své myšlenky zaplaší a řekne si, že je přece na dovolené a má odpočívat. Usměje se na svou ženu, dolije jí drink, okřikne děti, aby nechodily tak daleko do moře a spokojeně se zase natáhne, zavře oči a nechá slunce dělat zázraky s jeho pobledlou pletí.

V tom se vymrští a řekne nahlas: „Ježíši, já zapomněl potvrdit bankovní převodní příkazy, to bude průšvih!“ Manželka má obvykle pro svého muže pochopení, ale i jí někdy dojde trpělivost: „Ty sis měl vzít za ženu tu svou firmu, to snad není možné, zkus být alespoň chvíli s námi, když už jsme u toho moře!!!!“

Akční cyklus

Řešení není tak složité, jak to vypadá. Abychom pochopili, kde je vlastně problém, a dostali se tak k jeho řešení, musíme si vysvětlit pojem akční cyklus. Cyklus je něco, co se opakuje, celý život je vlastně složený z cyklů. Slovo akční znamená, že se to vztahuje ke konání, k nějaké akci. Akčním cyklem je ranní cesta do zaměstnání, akčním cyklem je čištění zubů, pečení bábovky, dovolená, akčním cyklem je i život člověka. Anatomií akčního cyklu je začátek, změna a konec. Každý cyklus můžeme rozdělit do těchto tří částí, ráno nastartujete auto (začátek), jedete směrem k vaší firmě (měníte svou polohu – změna) a cyklus končí v okamžiku, kdy tam dojedete (konec). Pokud dokážete mít vliv na začátek, průběh i konec vašich akčních cyklů, tedy pokud vy rozhodujete o tom, že začnete nějakou činnost, že uděláte přesně to co jste zamýšleli udělat a pokud celou věc dokončíte tak, jak jste plánovali, pak z toho pro vás nevyplývá nejmenší hrozba.

 Co je to tedy ten stres

Celý problém stresu je skryt v cyklech, které jste začali, proběhla tam i nějaká změna, ale konec chybí. Čím více má člověk neukončených akčních cyklů v životě, tím více se cítí stresovaný, ve zmatku. V praxi se to může projevit tak, že ráno přijde podnikatel do firmy, kde už čeká na jeho stole spousta papírů k vyřízení, ve dveřích se každou chvíli objeví některý z kolegů a hodí mu na stůl další problém k řešení, během toho volá asi 10 lidí s různými nabídkami, manželka, aby se stavil pro dítě ve školce. V tomto duchu se probojuje pracovním dnem, přijede domů, aby si vyslechl, co všechno kdy slíbil a ještě neudělal, od vymalování obýváku a výměnu koberce, až po výlet s dětmi do ZOO. A tak to chodí každý den. Oficiální diagnóza lékařů zní – jste pod vlivem stresu, musíte odpočívat.

Lék je úplně opačný. Stačí důsledně dokončit vše, co člověk začal. Začátek akčního cyklu je vlastně již pouhé rozhodnutí člověka něco udělat. Pokud se chcete cítit v životě okamžitě o poznání lépe, dostaňte své akční cykly pod kontrolu velmi jednoduchým způsobem.

Sepište si seznam veškerých akcí, které jste se rozhodli nebo zavázali vykonat, na papír.

A slovo veškeré znamená veškeré, i ty nejtriviálnější. Pod sebou na papíru budete tedy mít seznam úkolů jako: umýt auto, zavolat dodavateli, předat zakázku, koupit manželce květiny k svátku, uklidit sklep atd. Už při psaní těchto úkolů, vlastně akčních cyklů, které jste se rozhodli vykonat, se můžete cítit mnohem lépe. To, co bylo doposud ve zmatku ve vaší mysli, je najednou srovnané před vámi na papíře. Ale to není konec. Nyní ke každému úkolu napište termín jeho dokončení, kdy je reálné, že to můžete zvládnout. Právě jste získali totální kontrolu nad všemi akčními cykly ve vašem životě.

Jak se se stresem vypořádat
A teď již jen vezměte některý z úkolů a jděte ho vykonat, jděte ho dokončit. Hotovo? Dobře, jděte na další. Staňte se doslova šílení v dokončování svých akčních cyklů. Buďte tím posedlí, jakýkoli akční cyklus, který začnete, co nejdříve dokončete. Chce po vás něco kolega? Jděte to vyřídit ihned. Přišla poštou nějaká nabídka? Pokud máte čas se tím zabývat, rozbalte to ihned a objednejte to nebo hoďte do koše. Proč byste nabídku měli někde skladovat? Máte plnou skříň nabídek, dopisů a vzkazů několik let starých? Vezměte jeden tento cyklus za druhým a zlikvidujte je. Teď hned. Chcete vzít manželku na večeři. Vezměte ji ještě dnes. Naučte se vše řešit okamžitě. Uvidíte, jak se začnete cítit dobře a pohodově. A to, že zvládnete několikanásobně více práce než jiní lidé, to berte jako nutný projev toho, že máte více času. Lidé vás budou brát jako vzor výkonnosti. Že se při tom vůbec nenadřete, to už nepostřehnou. Budou si jen obdivně říkat, jak to ten člověk dokáže všechno stihnout, při pohledu na vaše výsledky.

Tím, že nebudete věci odkládat na později, tím, že se jim budete věnovat tak, jak k vám přijdou, získáte čas, spoustu času. Chcete důkaz, že se to týká i vás? Vybavte si nyní, v tomto okamžiku, ve kterém čtete tento článek, věc, kterou jste měli udělat a není ještě hotová. Jak se cítíte? Nebylo by lepší s tím co nejdříve zatočit,
co říkáte?

 

Pavel Ranc
Prodejce a konzultant společnosti
Business Success, spol. s r.o