1. Úvod
  2. /
  3. Management blog
  4. /
  5. Je pořádek a disciplína...
Na procházkách po lesích, kde bydlíme, jsem objevil u rybníků následující tabuli:
Úholičky tabuľa_business success článek_rastislav zachar
 
Podobných tabulí člověk už viděl asi hromadu, ale tato je něčím odlišná. Nehrozí za porušení daného zákazu pokutou X sto tisíc korun, i když tam postih zmíněný je. Jasně ale uvádí, že člověk, který dané pravidlo poruší, bude za svůj přestupek zveřejněn na vývěsce v dané obci i v místě svého bydliště.
 
Zajímavé je to, že při těchto rybnících není vyvezeno ani jedno kolečko odpadu a disciplína a pořádek není problém, skutečně se dodržují. A naopak. Na místech, kde jsou na podobných tabulích zmiňované pouze velké pokuty a nic víc, se nejednou válí právě tak velké hromady odpadu.
 
Podobný princip platí i v řízení organizací a nejeden náš klient nám jeho praktickou funkčnost potvrzuje. Chcete-li zjednat nápravu u lidí, jejich etiku, první pokus je samozřejmě pohovor, snaha řešit věci komunikací. A pokud to zabere, věc je vyřešena. Pokud to ale nezabírá, nejednou je mnohem mocnější nástroj než  dát dotyčnému finanční trest. Zveřejnit v pracovním okruhu daného člověka, že toto a toto není u něj opakovaně v pořádku, že to musí napravit a vy chcete, aby o tomto stavu lidé v jeho okolí věděli. Bez nějakých velkých řečí kolem či kritiky. Dejte to na vědomí jako fakt poté, co komunikace na dané téma nezabírá.
 
Toto dělá divy. Zpravidla nastává velmi rychlá náprava, ke které dotyčného tlačí i jeho kolegové. Oni vědí, že to není v pořádku. Plus, lidé vidí, že pevně sedíte v sedle, držíte směr a zbytečné vylomeniny nesnášíte. Proto se o ně nepokoušejí.
Ing. Rastislav Zachar
 
 
pozn.: Chiméra – přelud či klamná představa.