1. Úvod
  2. /
  3. Management blog
  4. /
  5. Lídři: Hrajete si dost?

Jedna složka života, pracovního nebo osobního, dokáže do značné míry ovlivnit výsledek našeho snažení.
Dala by se pojmenovat jako „hra“.

Více řešení než problémů

V každé situaci, ať už se týká čehokoli, se najde více řešení než problémů. Klíčová otázka zní: Dokážete je vidět? Dokážete si udržet nadhled, nenechat se vtáhnout do divadelního představení „šéfe, máme neřešitelný problém“? Zvážníte a pustíte se se vší vážností do zvládání zdánlivě beznadějného, nebo si řeknete: Jdeme do toho! a možná i s trochou humoru se pustíte do likvidování onoho neřešitelného problému?

Dokážete si v životě udržet hru?

Hra je zábava a abychom poznali, že tomu tak skutečně je, tak nemusíme chodit ani příliš daleko. Posaďte se na chvilku u pískoviště, kde si hraje pár dětí a věřím, že to poznáte ihned. Možná nemusíme ani na pískoviště, leckdy se stačí rozhlédnout v práci nebo doma. Je doslova radost pozorovat člověka, pro kterého je jeho práce hrou. Doslova ho to baví! Dělá svou práci, dělá ji rád, protože je to pro něj zábava. A zkuste takovému člověku předložit nebo ukázat problém. Možná ho v extrémních případech až pobaví, co vy považujete za problém, protože pro něj to žádná komplikace není.

A pak zkuste předložit problém k řešení někomu trochu vážnějšímu. Někomu, kdo pracuje spíše z donucení, protože musí. Vážnost, to je úsilí, stojí to mnoho sil a na konci dne je člověk úplně hotový. To neznamená, že nutně pracuje špatně či neodvádí kvalitní práci, ale rozhodně se nadře.

Vše začíná u šéfa

Jak ale dostat své okolí do stavu, že pro něj život, práce či nastalé si budou hrou?

Ano, v první řadě je to zase práce šéfa. On totiž musí být ten, kdo si prioritně drží určitou hravost a hlavně nadhled při práci. Proto jakýkoli lídr potřebuje určitou dávku kreativity. Udržet u sebe i u svého týmu skutečný zájem o budoucnost, inspirovat je k tomu, aby nejen budoucnost viděli, ale chtěli se na ní i podílet, to není úplně jednoduchý úkol.

Zkuste se někdy zastavit a podívat se na situaci, která vás aktuálně trochu „válcuje“. Máte ji? Je možné najít něco, čemu se v souvislosti s tím můžete zasmát? Zkuste to. Zasmějte se!

Kreativní lídr

Říká se, že nikdo učený z nebe nespadl. Nebuďte tedy ve stresu, že se nyní jako kreativec necítíte.

Získejte tipy, jak vytvářet budoucnost pro sebe, svůj tým i firmu!