1. Úvod
  2. /
  3. Management blog
  4. /
  5. Nepotřebujete NIC!

Když začínáte podnikat, tak velmi často nepotřebujete vůbec nic. Kromě základní idey a odhodlání není třeba nic.

Znám desítky, dokonce stovky podnikatelů, kteří začínali úplně z ničeho. Měli jen nápad a chuť pustit se do toho.

Neznalí lidé často tvrdí, že na podnikání je potřeba obrovského kapitálu a konexí , ale my se zde přeci nebavíme o tom, že chce někdo pro začátek postavit jadernou elektrárnu! Ten nejdůležitější kapitál, který potřebujete, je nápad, zdravý rozum, ochota sloužit a vytrvalost.

Vzpomeňte si na to, jak jste začínali a rychle vám dojde, jak málo jste potřebovali. Bylo to období plné skromnosti, tvrdé práce, ale možná to bylo nejšťastnější období vašeho života. Když se dnes díváte na svou zavedenou firmu, na rozběhlý byznys, dlouhý seznam získaných zákazníků, vybavení, majetek, může se vám to všechno zdát až neskutečné. Přitom je dost možné, že dnes čelíte příkořím, velkým problémům, které mohou být přímo hrozivé, snažíte se udržovat motivaci vašich lidí, finanční zdraví a nekonečnou snahu o dodávání kvalitní služby zákazníkům. Byrokracie, nečestnost, lhostejnost, to všechno nám bere elán a přece se znovu pozvedneme a konáme svou povinnost.
Kdykoli vidíte, že jsou problémy příliš velké, může se vám zdát, že na jejich vyřešení budete potřebovat kdejaké věci, které má poskytnout vnější svět. Možná očekáváte nějaký zázračný vnější vliv, který přinese rozhodující změnu. V tom se mýlíte. Tak, jak jste přivedli k životu svou firmu kdysi, tak ji udržíte při životě i dnes. Možná potřebujete více moudrosti, nebo se s rostoucí firmou zvyšují nároky na vaše vědomosti, ale pamatujte, že ta nejdůležitější energie pro vedení organizace pochází neustále z vašeho nitra.

Vzpomeňte si na to, až budete klesat na duchu. Klíč ke svému štěstí nosíte v sobě.