1. Úvod
  2. /
  3. Management blog
  4. /
  5. Pohled z venku

Když jste každý den v nějakém prostředí, velmi rychle si zvyknete na věci, které tam nejsou v pořádku. V domácnostech přejdou měsíce a roky, než si domácí všimnou, že stěny okolo vypínačů jsou ohmatané a tmavnou od špíny.

Člověk je často ve stresu a vůle něco změnit k lepšímu se rychle vytratí pod tlakem událostí, které vyžadují pozornost.

Všimněte si, že v obýváku máte často pohozené různé věci a až když očekáváte návštěvu, tak si jich všimnete. Proč??? Protože se na svůj byt začnete dívat pohledem návštěvníka.

Díváte se na sebe a na svůj prostor jako kdyby z VENKU.

Já sám jsem byl nedávno na dovolené a až při prohlížení fotografií, na kterých byl můj člun, jsem se zhrozil, jak je strašně špinavý. Je to zvláštní jev. Určitě vidím svůj nafukovací člun lépe, když se na něj dívám přímo. Byl přímo před mýma očima, na půl metru! Ale až když jsem chtěl na internet dát fotky z dovolené, a podíval se na ně lépe, uviděl jsem ty fleky. Nikdo na světě mě nepřesvědčí, že na obrazovce počítače uvidím svůj člun lépe. Nabídl se mi však obraz, který měli kritickým pohledem ohodnotit moji přátelé a najednou jsem to viděl jejich očima.

Okamžitě jsem vzal houbu a člun byl čistý za méně než dvacet minut.

Tehdy jsem si uvědomil, že vlastní problémy se dají často vyřešit tím, že člověk o nich začne vykládat pozornému posluchači. Pozor, důležité je, aby byl trpělivý a nezavalil vás hned svými nápady a návrhy. Dobré řešení najdete velmi často i sami, stačí, když dostanete možnost vypovídat se o své situaci.

Možná je toto i základem úspěchu konzultantů, jako jsem já a mí kolegové.

Občas pomáháme vedoucím i tím, že je necháme vyprávět o jejich firmě, dokonce se procházíme firmou a necháme si věci předvést. Když něco nefunguje dobře, šéfa to často dostane do rozpaků, ale v podstatě je za to všechno vděčný.

Máte tedy problém? Pouvažujte nad tím, jak byste ho někomu vysvětlili. A možná najdete rychle to správné řešení.

Jste ve své kanceláři? Zavřete oči. Potom je otevřete a podívejte se kolem sebe. Je dost možné, že uvidíte věci, které už dávno vyžadují váš zásah.