1. Úvod
  2. /
  3. Management blog
  4. /
  5. Přijímáte nové zaměstnance do...

iStock_000000314312LargeMohlo by se zdát, že jakmile ve výběrovém řízení vybereme toho nejvhodnějšího kandidáta, nejtěžší práce je za námi. Opak je ovšem pravdou, ta skutečná práce nás teprve čeká.

Nový člen týmu se musí sžít s prací i prostředím, aby začal dosahovat požadovaných výsledků co nejrychleji. A právě proto se mu musíme dostatečně věnovat.

Existuje několik jednoduchých pravidel, jak rychle zaškolit a rozběhnou nového produktivního člověka.

  1. Vyčleňte si na nového člena týmu prostor.

Naplánujte si svůj čas tak, abyste se novému zaměstnanci dostatečně věnovali. Nejen, že usnadníte nováčkovi adaptaci, ale stanete se pro něj pevným bodem a pomůžete mu v tom, aby co nejrychleji začal dobře produkovat. Věřte tomu, že i Vaše trpělivost s nováčkem bude větší, pokud Váš čas bude dobře naplánovaný.

  1. Nechte ho se dívat, jak se daná práce má dělat.

Dělejte nějakou dobu práci, kterou má nováček dělat a nechte ho se dívat a pozorovat Vás. Zároveň mu vysvětlete, co má být jeho výsledkem práce na této pozici.

  1. Nechte ho práci dělat pod Vaším dohledem.

Nechte práci dělat nového kolegu a sledujte ho, zda dělá práci dobře. Případné nedostatky ihned korigujte. Pokud uvidíte, že má v práci jistotu, nechejte ho práci dělat dál, již bez Vaší asistence a nezasahujte do ní.

  1. Kontrolujte, zda práci dělá správně a dosahuje požadovaného výsledku.

Teď už jen kontrolujte danou oblast a sledujte, zda vše funguje. Nedělejte dál práci za nového zaměstnance, dejte mu prostor, ať sám převezme za danou oblast zodpovědnost.

Pokud projdeme s novým zaměstnancem tyto kroky, pomůžeme mu získat větší jistotu na jeho pozici a čas, který jsme mu věnovali, se nám vrátí v podobě jeho výsledků!