1. Úvod
  2. /
  3. Management blog
  4. /
  5. Základní prvek pro stabilitu...

iStock_000004365898Large_průhlednost_business successŠéf je ve firmě mimo jiné zodpovědný za vytváření stability a tzv. pevných bodů. Pevným bodem myslíme něco, co je platné a o této platnosti se nepochybuje. Je to jistota, že takto daná věc je, že funguje; např. na recepci sedí recepční a to každý pracovní den od 8:00 do 17:00, každý pracovník na stavbě nosí na hlavě přilbu. Udržet ve firmě a u svých lidí zmíněnou stabilitu není někdy úplně jednoduchá záležitost. Možná to znáte – šéf ráno  přijde do práce a půl dne stráví pobíháním po kancelářích, řešením situací a problémů a „oblíbeným“ hašením krizových záležitostí. Dává takový šéf pevné body? Ale ano, dává. Jenže je v tom schovaný háček, a to, že ke své práci se dostane až pozdě odpoledne, v tom horším případě až v okamžiku, kdy zbytek firmy odchází domů.

A na druhý den má leckdy na stole stejné problémy, stejné otázky a dává znovu stejné odpovědi. Vypadá to, že se tento šéf dostal tak trochu do začarovaného kruhu.

Do ideálního stavu to má asi daleko. Dobrá zpráva je, že existuje nástroj, který dokáže v takových situacích výrazně pomoci. Hovorově mu říkáme „klobouk“. Je to vlastně popis pracovního místa. Zjednodušeně, jsou to sepsaná data – pevné body, pro pracovní pozici. Pro člověka, který má danou pozici vykonávat to může být nedocenitelná záležitost. Ví, co má na starosti, co má dělat, jaké jsou jeho pravomoci, zodpovědnost, …

A šéf? Ten má o pár problémů méně. Někdy to „méně“ je o obrovskou hromadu problémů méně. Jeho lidi mají pevné body. A tím větší jistotu v tom, co mají dělat, co se od nich očekává a co je jejich produkt (výsledek práce).

Sepsat klobouk nemusí být složitá a časově náročná akce. Pokud vás zajímá, jak na to, co by měl takový klobouk přesně obsahovat a jak by měl vypadat, doporučuji vám naši novinku – pracovní sešit „Jak sepsat klobouky?“.

Je to praktický průvodce sepisováním klobouku, vytvořený na základě zkušeností konzultantů u našich klientů.

Vlasta Opelková

výkonná ředitelka Business Success, spol. s r.o.