1. Úvod
  2. /
  3. Management blog
  4. /
  5. Jiří Soukup ml.: „Štěstí...

Přednosti i úskalí rodinného byznysu poznal Jiří Soukup ml. na vlastní kůži. Firmu KERAMIKA SOUKUP a. s. založil jeho otec, který v roce 1992 v rodné Plzni otevřel první prodejnu obkladů a dlažby. O pět let později už společnost expandovala na Slovensko a v roce 2005 přibyla pobočka ve Spojených arabských emirátech. Svůj sortiment firma postupně rozšířila o sanitární keramiku a vybavení koupelen a v pražském Karlíně vybudovala centrum designu – showroom Soukup Experience s unikátním konceptem.

 


 

Jiří Soukup mladší do rodinného podniku nastoupil po studiích v roce 2004 a začal pěkně od píky ve skladu. Postupně po firemním žebříčku vystoupal na post výkonného ředitele společnosti. Jak ho podnikání změnilo? A co obnáší skloubit osobní a pracovní vztahy v rámci rodiny?

 

Pane Soukupe, Váš otec vybudoval velmi úspěšnou firmu, kterou dnes společně řídíte. V jakém období se při Vašem nástupu do firmy právě nacházela?

Nacházela se v období, kdy bylo potřeba určit další směr naší společnosti. Prošli jsme skvělými etapami a firma byla připravena na další rozvoj. Trvalo delší dobu, než jsem se ve firmě etabloval a tento směr nastavil. Hodně jsem se naučil, a hlavně poučil z chyb, které jsem udělal. Mám štěstí, že mě tatínek po celou dobu podporoval a dal mi další šance na nápravu. To bylo hodně důležité.

 

Jak Vás vstup do firmy změnil?

Změnil mě kompletně. Nabral jsem mnoho zkušeností a uvědomil jsem si, že se budu učit po celý svůj život. Tak jak mě na škole učení nebavilo, tak v práci a v tom, co dělám, se rád vzdělávám a snažím se vše hned aplikovat.

 

Kdosi na Vás prozradil, že jste svému otci podal výpověď. Nakonec jste ale zůstal a Váš tatínek si ji schoval v sejfu. Prozraďte, jaké výhody, ale třeba i nevýhody skýtá rodinné podnikání?

Je to pravda, byla tam z mé strany výpověď a naštěstí na ni teď vzpomínáme s úsměvem. Je to dost složitý proces adaptace do rodinné firmy. Buďto to může být velký průšvih, který se odrazí i v rodinném životě, anebo to může být hodně silné spojení, kdy si navzájem můžete plně důvěřovat a makat společně. Naštěstí náš je druhý případ, i když to občas nebylo veselé. Je to hodně o trpělivosti, vzájemném pochopení a hlavní roli hraje vytrvalost. Proč se to povedlo, je také právě v tom, že jsme to nevzdali a prošli jsme těžkými časy do stavu, kdy spolu můžeme podnikat a zároveň prožívat i společné chvíle v rodinném kruhu.

 

Ve firmě pracuje kromě Vašeho tatínka i Vaše sestra. Dá se říct, že Vaše rodinné vztahy jsou nadstandardní?

Ano, je to pravda. Naše vztahy jsou nadstandardní, máme rozdělené role ve firmě a plně se respektujeme jak s mojí sestrou, která má na starosti strategický nákup, tak s mým tatínkem, který je v roli majitele.

 

Je podle Vás štěstí mít skvělou rodinu? Nebo je to i o něčem jiném?

Nemyslím, že je to o štěstí, je to o tom, že každý den pracujeme na tom, abychom jako rodina fungovali jak v osobním, tak v pracovním životě. Rozvíjíme svoje schopnosti, chodíme na školení a máme otevřenou komunikaci, to je hodně důležité. Někdo může říct, ty máš štěstí, jakou rodinu máš, ale nevidí už, co se pro to všechno udělalo a že to není samozřejmost.

 

Když jsme u těch vztahů. Souhlasíte s tím, že mít dobré vztahy s okolím je základem úspěchu?

Ano, je to základ úspěchu. Bez dobrých vztahů si ani neumím představit, že bychom fungovali. Pokud by se naše vztahy zhoršily, okamžitě by se to projevilo ve firmě. My musíme řešit prosperitu a vzkvétání firmy, a ne kdo a jak na sebe kouká a kdo s kým nemluví, to by nám odvedlo hodně pozornosti špatným směrem.

 

Spolupracujete s Business Success, což znamená, že věnujete čas i dalšímu vzdělávání. Co to znamená pro Vás a co pro Vaši firmu?

Vzdělání a osobní rozvoj je můj největší koníček. Věnuji tomu opravdu hodně času a po mé rodině a práci je to právě studium, čemu se nejraději věnuji. Baví mě dozvídat se nové věci a aplikovat je. S Business Success spolupracujeme v rámci firmy a prošli jsme již spoustou nádherných seminářů. Teď mě osobně čeká velký komunikační kurz a na to se moc těším.

 

Kam byste se Vy osobně rád posunul?

Jak jsem již zmiňoval, jdu na velký komunikační kurz a pevně věřím, že mi tento kurz zlepší schopnost v komunikaci. Je to základ všeho a stále se mi dokola potvrzuje, že se komunikací dají rozpustit všechny problémy, a v tom se chci stát kompetentní. Dále bych chtěl částečně delegovat své činnosti a začít se více věnovat projektům, které máme ve firmě rozjeté. Zmíním dva, a to projekt na vylepšení našeho interního systému a zjednodušení činností v něm a projekt nově budovaného developerského oddělení.

 

A co byste přál do budoucna své firmě?

Přeji jí prosperitu a vzkvétání. A také, aby se každý náš kolega těšil do práce. Pro mě je to největší odměna, když vidím, že lidi okolo mě mají radost z toho, co dělají, a jako skupině se nám daří.

 

Máte na závěr na srdci něco, co byste rád sdělil našim čtenářům? Třeba nějaký recept na spokojený život?

Víte, já osobně když začínám být spokojený, tak začínám tušit průšvih. Pro mě znamená spokojenost stav, kdy mi stačí, co mám, udržování toho, čeho jsem dosáhl, a doufání, že to tak vydrží po celý život. Takže recept je nebýt spokojený, stanovovat si cíle v životě, a když jich dosáhnu, stanovit si nové, být v tom vytrvalý a samozřejmě na sobě celý život makat.

 

RYCHLODOTAZNÍK

Co si chcete říct jednou v důchodu o svém životě?

Tak to je těžké. Neplánuji, že jednou budu důchodce, a tak odpovím trochu jinak. Můj sen je říct sám sobě, až budu hodně starý: Udělal jsem všechno pro to, abych si splnil své cíle, a povedlo se mi to.

 

Co Vás v poslední době potěšilo?

Byl jsem potěšen z toho, že i v této nelehké době jako skupina držíme pohromadě a navzájem si pomáháme.

 

Vyjmenujete tři věci, které Vám vždy projasní náladu?

Syn, manželka a muzika.