1. Úvod
  2. /
  3. Management blog
  4. /
  5. Když vás mzda nemotivuje...

Zaměstnanci obvykle touží po staticky nastavené výši mzdy a přejí si, aby se časem zvyšovala o inflaci a bonusy za profesní růst. To je pochopitelné, ale je to na míle vzdáleno od výkonnosti a míry produkce. Přestože by fixní mzda měla na první pohled zaměstnance motivovat, tak tomu v mnoha případech není. Pevně daný plat, jistota, že za svou práci člověk dostane na konci měsíce přesně stanovenou částku. To by mělo být pro zaměstnance uklidňující a motivovat ho k tomu, aby se snažil svou práci odvést tak, jak nejlépe může. Nebo ne?

 

Fixní plat může být demotivační

 

Co když naopak jistota toho, že dostanu stejné peníze, ať už se snažím jako obchodník přinést více zakázek nebo ne, je spíše cesta k tomu, jak se nepředřít? Pokud nade mnou nestojí šéf obchodu s bičem, tak nějakou práci odvedu, ale přece jen toho nemusí být tolik. Naštěstí většina obchodníků takové pokušení, polevit v práci, nemá. Zejména se tak děje díky proviznímu systému závislému na výsledcích a obratu v oblasti obchodu. To je dnes již zcela běžné. Ale co třeba fakturantka? Bude se opravdu snažit vystavit všechny faktury pečlivě a včas? Pokud to bude zodpovědná dám, tak určitě. Co když máme ve firmě dvě fakturantky? Jedna je velice zodpovědná a šikovná a druhá, přestože se snaží, dělá chyby a faktury se často vrací. Je rozumné, aby obě dvě měly stejnou mzdu?

Máme-li ve firmě zaveden systém fixních mezd, tak na konci měsíce opravdu není rozdíl mezi množstvím odvedené práce. O situaci, kdy lepší a rychlejší fakturantka opravuje chyby nebo dodělává práci za kolegyni ani nemluvě. Jistota stejného ohodnocení bez ohledu na odvedenou práci může být pro dobré vztahy ve firmě opravdu až likvidační.

 

Sestavte odměňování na základě produkce

 

Jde ale vůbec na administrativních pozicích něco takového nastavit? Jde sestavit mzda recepční, asistentky tak, aby byla každá odměněna podle toho, jakou práci odvede? Ano. Je to sice náročnější, ale lze to. Pokud odměňovací systém nastavíte spravedlivě, můžete podpořit nejen dobré vztahy, ale i sebevědomí a loajalitu zaměstnanců. Následně pak mohou sami svou šikovností a rychlostí ovlivnit výši své mzdy. Není potřeba nosit šéfovi švestičky ze zahrádky.

Odměna není stanovena podle oblíbenosti nebo neoblíbenosti. Je spravedlivě nastavená podle výkonu. Samozřejmě takový systém může mít i své nevýhody. Slabší pracovník si nemusí být jistý konečnou částkou na výplatnici. Většina lidí si však hledá čestné a férové prostředí. Odměňování lidí přesně odpovídající jejich skutečným výsledkům je jednou z velmi spravedlivých věcí, za které se dá málokdy schovat to, že se člověk v práci zrovna nepředře.

 

Nechte se v oblasti odměňování inspirovat publikací „Jak hodnotit a odměňovat zaměstnance?„, nebo si rovnou přijďte nastudovat kurz na toto téma.