Zaplatili jste někdy za dobrou náladu? Za přednášku? Zaplatili jste za knihu?

Skutečně si to myslíte?

Tak se na to podívejte ještě jednou. Odevzdaná moudrost se nedá zaplatit penězi. O tom něco vím. Přednáším už bezmála 20 let semináře, dělám školení a učím lidi. Mým zákazníkům se zdá, že platí za myšlenky, data, fakta, která dostávají. Ale není to tak.

Peníze jsou přece materialistická věc. Jimi platíte to, abych se mohl obléci, jezdit autem, udržovat firmu, která dodává služby, abychom zaplatili účet za elektřinu nebo nájem. Jasně, i toto je třeba platit, bez toho by to nemohlo fungovat. Ale nikdy materiálními penězi neplatíte za moudrost.

Čím se platí za poskytnutou moudrost? Jak se dá toto splatit?

Zaplatíte jen tím, že moudrost použijete na zlepšení života.

Zlepšete svůj život a tím mám na mysli hlavně to, abyste měli radost z užitečné existence.

Zlepšete život své rodiny, manželky, dětí…

Zlepšete fungování organizace, pro kterou pracujete, ať je užitečná a dobře přežívá.

Mohli bychom mluvit i o zlepšování stavu lidstva, živé přírody či světa okolo vás, ať už je materiální nebo duchovní, ale to bychom možná zašli za hranice představivosti některých čitatelů.

Nikdy se nezmocňujete moudrosti jen na to, abyste si ji nechali kompletně pro sebe. Získávání moudrosti má svůj účel a ten spočívá v tom, že se máte podělit.

Ne, nemůžete mi zaplatit penězi. Pokud jste zaplatili za přednášku, platili jste jen hmotné věci, které jsou nutné, aby se přednáška mohla někde uskutečnit. Berte to jako zálohu. Podstatnou část platby vykonáte tím, že se vrátíte tam, kde žijete a budete pomáhat druhým lidem. Zlepšete jejich život a buďte v tom neúnavní.

Jak dlouho budete platit?

Můžeme říci, že navždy. Dobré myšlenky jsou jednoduše věčné. Používejte je, zlepšete život a tímto splatíte dluh.

Ale ne penězi.