1. Úvod
  2. /
  3. Nezařazené
  4. /
  5. Dokáže to skutečně každý?

Komunikace je jednou z nejdůležitějších aktivit všech lidí

Komunikace ovlivňuje naše vztahy a každou činnost, do které se pustíme. Pokud někde komunikace chybí, s jistotou se řítíte do problému, nebála bych se říct i do průšvihu. Přestat komunikovat je jako hodit auto ze skály. Možná přesně nevíme, jak dlouho to bude trvat, ale na sto procent je jisté, že na konci bude velká rána. Kde není komunikace, není ani život. Zkuste si představit vztah, kde spolu dva lidé nebudou mluvit. Nebo si představte šéfa obchodníků, který se svými lidmi nekomunikuje. Asi to úplně nebude obrázek fungujícího obchodního oddělení. I divoká a hlučná komunikace je lepší, než vůbec žádná. Ale pokud zvládáte i vyšší level, komunikujete v klidu a s nadhledem, pak se vám pravděpodobně v  oblasti vztahů daří. A nejen tam.

 

Dá se to naučit

Dobrou zprávou je, že komunikovat se můžeme naučit. Všichni. Je to dovednost. A trénink dělá mistra. Někdy stačí změnit i pár zaběhnutých zvyků a úroveň komunikace se zlepší.


Stává se vám, že s někým mluvíte a už v polovině jeho věty si v duchu chystáte odpověď?

Zkuste zkrotit myšlenky a poslechnout si druhou stranu s plnou pozorností až do konce a reagovat teprve poté, co k vám dojde celé sdělení.


Pro firemní komunikaci je šikovné pravidlo, co jde, tak to napište. Černé na bílém prostě platí a odpadají tak dohady, kdo, co a komu řekl. Jak si to někdo zapamatoval a jak to bylo myšleno. K jednoduchému e-mailu se může kdykoli příjemce, tak odesílatel vrátit. Navíc odpadá vyrušování, kdy k vám kolegové přijdou, vytrhnou vás z práce, vychrlí na vás nějaké sdělení a tím vám, jak se říká „přetrhnout nit“.

 

Komunikace je nástroj

Pokud ho umíte ovládat, může vám pomoci zefektivnit práci, zlepšit vztahy a zpříjemnit život.

 

 

>> Začněte dříve, než vám dojde trpělivost!